banner25

Cesur Yürek Muhtar Dinç’ten haksızlığa isyan

Başakşehir Güvercintepe Mahalle Muhtarı İbrahim Dinç, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın her türlü hukuksuz işlemleri hakkında yargıya gitmekten çekinmeyen cesurca girişimleri nedeniyle her geçen gün halkın beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Cesur Yürek Muhtar Dinç’ten haksızlığa isyan
Bir çok muhtar, gücün önünde boyun eğip “el pençe divan” dururken Güvercintepe Mahalle Muhtarı Dinç, dikleşmeden dik durmasını bilen bir çizgide görev yapıyor.

Başakşehir Times Haber Merkezi / Özel Haber 

 
GÜVERCİNTEPE VE ALTINŞEHİR’DE HAYAT DURDU, YETKİLİLER NEREDE !
        
Muhtar Dinç, imar konusunda Güvercintepe’de kafa karışıklığının hala sürdüğünü belirterek, “Vatandaş tepkili, başkan suskun, birilerinin günah keçisi aramak yerine, şapkasını önüne koyarak bir daha düşünmeye davet ediyorum” dedi.
 
Şubat ayının sonlarında Güvercintepe, Altınşehir mahallelerinde imarın durdurulduğunu öğrenen müteahhitlerin, mahalle esnafıyla birlikte Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’la görüşmeye gittiklerini hatırlatan Dinç, ”Söz konusu heyetin sorun hakkında bilgi almaya gitmelerinde Sayın Başkan şahsımı kastederek; (Şahintepe, Ziyagökalp ve Altınşehir müteahhitleri de sizinle aynı şartlara sahip, onlarda bir tepki yok, sizi kışkırtanların oyununa gelmeyin) şeklinde bir serzenişte bulunmuş ve bizi müteahhitlerle karşı karşıya getirmeye çalışmış. Sayın Mevlüt Uysal’ı, verdiği sözleri ve vaatleri hatırlatarak gerçekçi olmaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.
 
İŞTE BAŞKAN UYSAL’IN VAATLERİ
 
Muhtar Dinç’in verdiği bilgiye göre, Mevlüt Uysal’ın 2009’da göreve başladığında, yıkım sonrası belediyede ve 2010 yılında Güvercintepe’deki bir düğün salonunda mahalle halkına imar konusunda yaptığı vaatler şöyle:
 
  1. 2010 yılının sonuna kadar imar değişikliği yapacağız, tüm parsellere bir-iki kat daha vereceğiz.
  2. Birlik beraberliğe vurgu yaparak komşuluk ilişkileriniz pekişmiş bu ilişkileri güçlendirerek devamını sağlayacağız, bu toplumu dağıtmayacağız.
  3.  Söz veriyorum buraya TOKİ girmeyecek, kentsel dönüşüm olmayacak, kendi dönüşümünüzü kendiniz yapacaksınız.
  4. Mahalle halkı ile her yıl “Başkan’a Sorun” toplantısı yapacağım.
 
Güvercintepe Mahalle Muhtarı Dinç, bu vaatlerin nasıl karşılık bulduğunu özetlerken şunları söyledi:
“Yukarıda kısaca belirtmeye çalışmış olduğumuz Sayın Başkan’ın vaatlerinin doğruluğunu sizlerin takdirine Başkan Uysal’ın vicdanına, eğer ‘doğruya yanlış’ demişsem bunun özrünü de kendi vicdanıma bırakıyorum.
 
4 yıldır bir imar değişikliğini gerçekleştiremeyen Belediye Başkanı Mevlüt Uysal mı? Yoksa muhtar İbrahim Dinç mi, suçlu?
 
Muhtar Dinç, halka anlattıklarını ise şöyle sıraladı:
 
1: “İmar gecikiyor TOKİ gelecek” dedik sözümüz doğru çıktı; mahallenin Sonevler kısmına 26.09.2012 Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın yazısı geldi.
 
2: “1/1000lik planlar gecikti” dedik, bölge 24.12.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Rezerve Yapı Alanı’na alındı, Sayın Başkan, halkıyla dalga geçer gibi bu durumu bile bile 26.12.2012’de 1/1000’lik planları askıya çıkarttı.
 
3: Belediyenin bu planlarının, Bakanlığın bu yazısından sonra “yok hükümde” olduğunu söyledik, yine yanılmayı istedik ama yine doğru çıktık; 19.02.2013 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planlarının durdurulma noktasında yazısı elimize geçti.
 
Ya Sen , Ya Ben !
            
Mahalle halkı ile bütünleşen muhtarların yanında olması gereken Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın, 3 Ocak 2013 tarihinde Güvercintepe Bilgi Evi’nde yapılan bir toplantıda sorunlarını dile getiren STK başkanlarına, “Ya muhtarın yanında yer alacaksınız, ya da benim yanımda” dediklerini ve kendisine telkinde bulunan dernek başkanlarını elinin tersi ile ittiğini iddia eden İbrahim Dinç, açıklamasında şöyle dedi:
 
“Böyle bir Belediye Başkanıyla karşı karşıyayız. Başkan Uysal’ın, dernek başkanlarının huzurunda şahsıma dönerek (Bu ilçe ikimizden birine dar geliyor, ya sen kalacaksın, ya ben) şeklindeki bir takım tehditkâr sözleri, bir ayrımcılığın göstergesidir. Anadolu’da bir söz vardır, tabiri caizse ‘dağdan gelmiş bağdakini kovuyor’ misali. Ben 25 yıldır burada oturuyorum, kendisi ise 4 yıl önce Başkanlık için geldi. Gitmek isterse kendisine kapılar açık, tutan yok. Yok, kendisine bu kadar çok güveniyorsa ayrılsın mensubu olduğu partiden ikimizde bağımsız aday olalım, az oy alan bu ilçeyi terk etsin, hodri meydan.”
     
Ortak paydada buluşalım
 
Konuşmasının son bölümünde Güvercintepe halkına seslenen Muhtar İbrahim Dinç, şunları söyledi:
“Değerli Güvercintepe halkımız; anlaşılan o ki bizim bizden başka dostumuz yok. Bu süreçten sonra ne yapmalıyız? Bu mahalleler ne Sulu Kule’ye, nede Ayazma’ya nede Karayolları mahallelerine benzemez. Bu topraklar bizimdir, bizim olacak. Çünkü çilesini, zahmetini o çamurlar içerisinde su tankerleri başında sizler, bizler çektik. Cefasını nasıl biz çektiysek sefasını da bizler sürmek istiyoruz. Adaletsizce dönüşüm istemiyoruz, ‘yuva ve barınma hakkı kutsaldır’ inancıyla hakkımızı korumak adına, siyasi görüşü, dini, dili, inancı ne olursa olsun ortak paydada buluşmalıyız. Haksızlığa geçit vermemek adına birlikte hareket ederek komşuluk ilişkilerimizi yok ettirmeden ‘birlikten kuvvet doğar’ inancıyla hepinizi tek yumruk olmaya davet ediyorum.”
 
Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
atakan karadut
atakan karadut - 11 yıl Önce

secım olur başkan gider,bırdaha kımse gormez,ya semt teşkilatı ne olcak az kaldı

MENEKŞE GÜL
MENEKŞE GÜL - 10 yıl Önce

MUHTARIMIZA BIN KERE TESEKKURLER TOKI YE GECIT YOK BU MAHALLEDE BU ARADA MEVUT UYSAL'IN BIR VADI DE VARDI GUVERCINTEPE ICIN EDITOR HABERI YAPAN ARKADAS SU VADINI UNUTMUŞ HATIRLAYAYIMhttp://www.haber7.com/siyaset/haber/379047-basaksehirin-kent-meydani-guvercintepe-olacak

orhan balta
orhan balta - 10 yıl Önce

Bakanlığın rezerv alanı ilan etmesinin ardından 5 aydan fazla oluyor.Belediye başkanımız yerlerinizi satmayın değerlenecek diyor.Kanal İstanbul buradan geçecek deniliyor.Bakanlığa dönüyorsunuz ''Kanal İstanbul'la ilgili harita taslağı bile yok.'' deniliyor. Mülk sahibi olduğumuz yerlerin üzerine rezerv alanı şerhi konulup aynı zamanda tasarruf sahibi olduğumuz bu yerler kısmen de olsa elimizden alındığı apaçık ortada.Kanal İstanbul yapılacaksa! Güvercintepe iski yolu altındaki hasanderede ıslah çalışması ve Güvercintepe meydandaki tüm yol ve altyapı çalışmaları son sürat devam ediyor.Eğer Proje alanı varsa Güvercintepede bu israf niye...
Seçim zamanına sayılı aylar kala bu çalışmaların hangi amaçla yapıldığını biz biliyoruz.Bize seçimden sonra sürpriz yapmayın.
Belediye Başkanımız,
Seçimden önce Güvercintepe mahallesinin ne olacağı hakkında bize bilgi veriniz...

SIRADAKİ HABER

banner34

banner35