banner29

Türkiye Üzerinde Oynanan Oyunun Bir Parçası

Radyo Başakşehir’de Murat Çiçek ile Gündem programına konuk olan İbn Haldun Üniversitesi İletişim Bölümü Başkanı Hakkı Öcal, Amerika’da demokratların başkan adayı Joe Biden’ın açıklamalarını değerlendirdi. Öcal, Biden’ın konuşmasının Türkiye üzerinde oynanan oyunun bir parçası olduğunu söyledi.

Türkiye Üzerinde Oynanan Oyunun Bir Parçası
 Radyo Başakşehir’de her çarşamba canlı olarak yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programının bu haftaki konuğu İbn-i Haldun Üniversitesi İletişim Bölümü Başkanı Hakkı Öcal oldu. Öcal, demokrat başkan adayı Joe Biden’ın yaptığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldığı konuşmayı değerlendirdi. Joe Biden’ın sol liberaller ve merkez sağın Trump sonrası felaketten kendilerini kurtaracak kişi olarak gördüğünü ifade eden Hakkı Öcal, “Türkiye’deki bazı medya organlarının, gazetelerin fonu dışarıdan gelmekte ve bu konuşmalar Türkiye üzerinde oynanan bir oyunun bir parçası” dedi.

Amerika’nın Erdoğan’ın darbe ile devrilemeyeceğini anladığını belirten Öcal, seçim yoluyla devirmenin yollarının aradıklarını söyledi. Birbiriyle alakasız insanları bir araya getirip Erdoğan’a karşı ittifak kurdurmanın, temeldeki siyasal yaklaşımın bir kanıtı olduğu ifade etti.

Erdoğan Atatürk’ün sözünü hayata geçirdi

Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Hükümetin 2013’te Türkiye’yi İMF girdabından çıkardığını belirten Hakkı Öcal, Erdoğan’ın libero bir oyuncu, bağımsız bir lider olduğunu herkesin kabul ettiğini belirterek, “Türk halkına Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ dedi.  Bugüne kadar Erdoğan’dan başka bunu hayata geçiren bir lider ya da parti olmadı. Fakat bugün Erdoğan’ı Atatürk düşmanı diye lanse edenler var. Cumhuriyet öncesi kurtuluş savaşının,  Ak Parti’nin verdiği kurtuluş savaşıyla aynı olduğunu örtmeye çalışıyorlar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü açıklayacağı ve bir aks değişikliğinden söz ettiği müjdesi ile tahminlerde de bulunan Öcal, “Herkesin aklına gelen orada bir gaz ya da petrol bulunmuş olması. 74’lerde orada araştırma gemisi taramıştı ama bir şey çıkmamıştı inşallah öyle bir şeydir. Bunun yanında Yunanistan’ın masaya oturması, petrol bulunması, Biden’ın özür dilemesi, 5 partinin bir araya gelip bir Biden’ın açıklamalarına bildiri yayınlaması gibi ihtimaller de aks değişikliği anlamına gelir.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump İktidarı Türkiye’ye alan açar

Murat Çiçek İle Gündem Programı’nın ikinci konuğu ise Sabah gazetesi yazarı Hasan Basri Yalçın oldu. Joe Biden’ın konuşmaları üzerinden Amerika’daki seçimleri değerlendiren Yalçın, “Biden’ın kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğu fikrine katılmıyorum. Trump’ın kazanma şansının yüksek olduğunu ve Trump iktidarının bize alan açacağını düşünüyorum.” dedi.

Türkiye için Afrika’nın kapısına adım attı

ABD, Avrupa Birliği ve Yunanistan’ın, Türkiye’ye rağmen Doğu Akdeniz’de bir oyun kurmaya çalıştıklarına işaret eden Hasan Basri Yalçın, Türkiye’nin uzun yıllardır bir donanma inşa ettiğine ve kendi gücünü tahkim ettiğine dikkat çekerek, “Yunanistan aradığı desteği bulamadı. Biz de Doğu Akdeniz’e donanmamızı çıkardık, baskılar devam ederken askeri gücünü müthiş diplomatik manevrayla destekledik. Libya ile mükemmel bir deniz anlaşması gerçekleştirdik. Hem Libya hem Afrika hem Doğu Akdeniz için kilit bir bölgeyi ele geçirdi. Yunanlılar eskiden kalma şımarıklık alışkanlıklarını devam ettirip Mısır’la anlaşmaya kalktığında Türkiye, Meis adasının güneyine Oruç Reis’i çekti, yakınında donanmayı da konuşlandırdı. Ve Doğu Akdeniz meselesinde kendisinden habersiz kimsenin adım atamayacağını da gösterdi.” şeklinde konuştu. 

Libya’nın Türkiye için Afrika’nın kapısı olduğuna dikkat çeken Yalçın, Türkiye Afrika’ya ayağını basarak, muazzam bir başarı elde ettiğini ve yeni bir kıtanın kapısının açtığını belirtti.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35