banner32

Türkiye Kendi Hikayesini Yazmaya Başlyacak

Radyo Başakşehir’de canlı yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programına konuk olan Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sosyal medya üzerinden yapılan saldırıların küresel enerji oyununun bir parçası olduğunu belirtti.

Türkiye Kendi Hikayesini Yazmaya Başlyacak

Alkin, kendisine dayatılan tüm rolleri reddeden Türkiye’nin kendi hikâyesini yazmaya başlayacağını söyledi.

Radyo Başakşehir’de her çarşamba canlı olarak yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programının bu haftaki konuğu Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlsur Nafikov oldu. Programın ilk bölümüne konuk olan ve Dağlık Karabağ sorununa değinen Nafikov, Birleşmiş Milletler’in kararlarına rağmen Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermenistan’ın küresel anlamda kendisine yeterince destek bulamadığını söyledi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın içinde bulunduğu olumsuz durumdan çıkma çabasında olduğuna dikkat çeken Nafikov, “Çatışma öncesi son dönemlerde Ermenistan’da Paşinyan’a karşı ekonomi politikaları, ülke içinde pandemi sürecini iyi yönetememiş olması yüzünden bir muhalefet oluşmuştu. Diaspora’nın hem yoğun olması hem de oluşmuş olan muhalefet yüzünden Paşinyan yeterli desteği göremedi.” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye, iki millet bir candır

Türkiye’nin bu süreçte verdiği desteğin Azerbaycan için çok önemli olduğunu söyleyen Nafikov, “Azerbaycan ve Türkiye, iki millet bir candır. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’a saldırısı sonucunda yoğun diplomasi çabasında bulundu. Türkiye, her ne olursa olsun Azerbaycan devletinin yanındayız mesajını verdi. Türkiye kardeş ülke olarak her açıdan destek oluyor, cephe açısından kendi askeri imkânlarımız da yeterlidir. Zaten cephede aktif rol alması, küresel algı açısından yarardan çok zarar getirecektir. Operasyonla birlikte diplomasinin de iyi yürütülmesi gerekiyor. Aliyev’in bu konuda profesyonel bir diplomasi yönettiğini söyleyebiliriz. ” diye konuştu. 

Bakan Albayrak’a saldırılar küresel oyunun parçası

Programın ikinci bölümüne ise Medipol Üniversitesi İletişim Bölümü Dekanı Prof. Dr. Kerem Alkin konuk oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sosyal medya üzerinden yapılan saldırıların doların yükselmesiyle birlikte son zamanlarda aratarak devam ettiğine dikkat çeken Alkin, bu saldırıların küresel enerji oyununun bir parçası olduğunu belirtti. Berat Albayrak’ın, Hazine ve Maliye Bakanı olduğunda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yakın gelecekte en önemli unsurlardan biri olan serbest piyasa koşullarında doğalgaz fiyatlarının belirleneceği bir piyasa ortamı oluşturduğunu söyledi.

Türkiye, kendisine dayatılan tüm rolleri reddetti

Albayrak’ın Enerji Bakanlığı döneminde kırk yıldan beri beklenen büyük dönüşümü başlattığına işaret eden Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye, son 70 yılda bize dayatılan tüm rolleri reddederek kendi hikâyesini yazmaya başlayacak. Bunu istemiyorlar. Yeni nesil bir milli ekonominin oluşmasında en önemli rolü oynayacak olan Berat Albayrak,  gerek dışarıdan gerekse içeriden tarihin en geniş kapsamlı manipülatif algı operasyonuna uğruyor.” diye konuştu. 

Öncelikli olan pandemiden kurtulmak

Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesiyle ilgili de tespitlerde bulunan Alkin, “Bir ülkenin parası, ekonomide yaşanan enflasyon nedeniyle ülke içinde değer kaybı yaşıyorsa otomatik olarak aynı değer kadar döviz kurları karşısında da değer kaybetmekle karşı karşıyadır. 2018’de bir kur saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Zaten şu anda da küresel bir pandemi ile uğraşıyoruz.  Önce pandemi belasından kurtulmak önemlidir. Sonrasında enflasyonla mücadelede daha hızlı hareket edebiliriz. Önce reel sektörü ayakta tutmamız lazım. Genel anlamda 2021 Nisan’da öngörülen pandemi ile savaşımızda bir yere geldiğimizde enflasyonla mücadelede daha hızlı hareket edebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Sevcan ÇOBAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35