banner32

Spor Parkları Jimnastik derslerine yoğun ilgi

Başakşehir Belediyesi spor parkları bünyesine yeni bir branş daha ekledi. Başakşehir Spor Parkı’nda başlayan jimnastik eğitimlerine ilçe çocukların ilgisi yoğun oldu.

Spor Parkları Jimnastik derslerine yoğun ilgi
Bütün branşların başında gelen jimnastik eğitimi, çocukların ileride seçecekleri farklı spor dalları için temel eğitim oluşturuyor. Bedenin fiziksel yapısını güçlendirme, doğru duruş formu oluşturma ve geliştirmeye yönelik yapılan spor dalı Başakşehir Spor Parkı’nda ücretsiz olarak veriliyor. Çarşamba ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada iki gün verilen dersler şimdilik 5-8 yaş arası kız çocuklarına veriliyor. Toplamda 27 öğrencisi olan jimnastik derslerinde yedek öğrencilerde kendilerine sıra gelmesini bekliyor.
 
Temel eğitim jimnastikten başlar

Duruşlar, taklalar olmak üzere temel jimnastik üzerine verilen derslerde öğrenciler eğlenirken öğreniyor. Jimnastik merdiveni, denge tahtası, takla minderi ve diğer minderler temel eğitim materyalleri olarak kullanılıyor.
 
Küçük yaştaki çocuklarda jimnastik bütün branşların en temelidir diyen Başakşehir Spor Parkı Jimnastik Antrenörü Gülcan Mutlu, “ Branşlara yönelim yaptırmadan çocuklarımıza kesinlikle jimnastik branşına yönlendirmeliyiz ki alt yapısını alsın çünkü bütün spor branşlarının en başından jimnastik gelir. Biz burada temel jimnastik olarak derslerimize başladık artistik jimnastik bizim alanımız değil. Derslere taklalarla, duruşlarla başladık. Jimnastiğin duruşları dediğimizde aslında size üç beş duruş gibi gelebilir ama yaklaşık otuza yakın duruş vardır. Şuan ki derslerimizde bütün duruşları bitirdik. Dört ay içerisinde iyi denebilecek bir aşamaya geldik. Çocuklarımızla güle oynaya, ısınma hareketleri yaparak derslerimize başlıyoruz. Onlar derse çok pozitif bir enerjiyle başlıyorlar. Sonrasında asıl dersimize başlıyoruz. Mesela o hafta konumuz Jimnastiğin Temel Duruşları ise iki hafta boyunca bu temel duruşlar üzerinde duruyoruz. Dersimiz bir saatse o bir saatin on dakikasında oyuna yönelik yapıyoruz ki çocuklarımızı küçük yaşta spordan soğutmamak uzaklaştırmamak için hem oyun hem de dersi bir arada yürütüyoruz.  Başakşehir’de jimnastiğe yönelim var. Birçok kişinin çocuğu jimnastiği hiç bilmiyordu fakat bu derslerden sonra durum değişti. Çocuklarımızın gelişimi, küçük motor büyük motor gelişimini iyi yönde etkiler. Çocuklarımızda postür bozukluğu varsa düzeltir. Çocuklarımızın enerjilerini atmalarına yardımcı olduğundan onları jimnastiğe yönlendirelim” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35