banner29

Spor Parkı antrenörleri farklılıkla öğrenme eğitimi aldı

Başakşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Spor Parkları antrenörleri 'Farklılıkla Öğrenme’ (Differential Learning) eğitimi aldı. Görsel algı ve egzersiz ile beynin kullanılan kısımlarını geliştirerek kapasitenin artırılmasını amaçlayan life kinetik eğitimi teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirildi.

Spor Parkı antrenörleri farklılıkla öğrenme eğitimi aldı
 Başakşehir Spor Parkı’nda gerçekleşen eğitim Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Bozkurt, Alman Federasyonu UEFA A-Lisans sahibi, U10-U19 arası futbol altyapı antrenörü ve eğitmeni Hüseyin Akın tarafından verildi.

 

Sporcular antrenmanlara eklenen farklılıkla öğreniyor


Başakşehir Spor Parklarında görev alan farklı branşlardan 40 antrenörün katılımı ile gerçekleşen program, teorik eğitim ile başladı. Bir gün süren eğitim 'Farklılıkla Öğrenme' üst başlığında uygulamalı olarak devam etti.

 

Eğitmen Hüseyin Akın, programın amacını şöyle aktardı, “Antrenman uygulamalarında farklılıklar oluşturmayı amaçlıyoruz. Rutin antrenman hareketlerinde bol tekrar yapıp pekiştirme amaçlanırken farklılıkla öğrenme metodunda tekrar sayılarını az tutup bilinen hareketlerin içine bilinçli olarak hatalar, zorluklar, farklılıklar koyarak gelişim amaçlanmaktadır. Bu farklıklar vücudun duruşu, eklemlerin farklı olmasıyla, zeminin farklı tutulmasıyla sağlanmaktadır.”

 

Yrd. Doç. Dr. Sinan Bozkurt ise çalışma ile ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Bu yöntem bilinen ama henüz daha yeni yeni uygulamaları olan bir yöntemdir. Klasik yöntem de de farklılıkla öğrenme metodun da da bir öğrenme gerçekleşmektedir. Fakat bu yöntemde tekrar edilen hareketlere çeşitlilik getirerek bir farklılık oluşturuluyor. Antrenmanlar sırasında sporcunun yapmış olduğu hata hedeflenen sonucu etkileyecek bir durum değilse müdahale edilmez, sporcunun hatasını bulması ve düzeltmesi bekleniyor. Böylelikle öğrenmenin kalıcı olması ve sporcunun farklı durumlarda da aynı sonuca ulaşması sağlanıyor.”

 

Programın sonunda Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor İşleri Müdürü Selim Çelebi, başarılarından dolayı Altınşehir Spor Parkı antrenörü Uğur Yıldırım’a plaket takdim etti.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
cumali ildars
cumali ildars - 7 yıl Önce

Cok güzel fotoraf

SIRADAKİ HABER

banner34

banner35