banner32

Sessiz, hızlı, temiz

Akıllı yeraltı çöp toplama sistemi genişleyerek devam ediyor...

Sessiz, hızlı, temiz
 Daha temiz ve daha modern Başakşehir için yurt dışındaki örnekleri incelenerek yerli bir sistemle geliştirilen ‘Akıllı Yeraltı Konteynır Uygulaması’ ilçe genelinde yaygınlaştırılarak devam ediyor.

 

İlçe genelindeki sitelere belirli bir program dahilinde yerleştirilen sistemle çöp ve atıklar yer altında izole ederek, koku, bakteri, hastalık ve benzeri istenmeyen sonuçların önüne geçerken görsel kirliliği de tamamen ortadan kaldırıyor. Hacimlerinin büyüklüğü nedeniyle daha az yer kaplayan konteynırlar el değmeden hızlı boşaltılmaları ve sessizliği ile de site sakinlerini memnun edecek.

 

‘Akıllı konteynır otopark sayımızı artırdı’


Başakşehir 4 ve 5. Etaplarda başlayan yer üstü konteynır yerleştirmeleri Fenertepe 18. Bölgede,  Göçmen Konutları, Deprem Konutları, Kiptaş Kayabaşı konutlarına yerleştiriliyor. Bu ay itibari ile yerleştirilme işlemleri tamamlanan konteynırlar deneme sürecinin ardından yer altına alınacak.

 

İlçe genelinde mevcut 424 olan akıllı yer altı çöp konteynırların, yeraltının uygun olmadığı yerler mevcut 176 adet yandan yüklemeli yerüstü çöp konteynırı sayısı projesi tamamlandıktan sonra yeraltında 624 adede, Yerüstü adedi ise 376 adet olup, toplamda 1000 adet yandan yüklemeli, sesiz hızlı, ve hijyen toplama sistemine ulaşılacaktır.

Vadi Park Evleri İşletme Müdürü Arzu Göral, yer altı çöp konteynır sisteminin getireceği kolaylıkları şöyle anlattı, “Proje görüntü bakımından şık ve güzel. Çevre kirliliği yaratmıyor. Vatandaşlarımıza konu ile ilgili duyurularımızı sms yoluyla, afişlerimiz aracılığıyla, birebir blok temsilcilerimize anlatarak yapıyoruz. Bu sistem ile otoparkımızı da artırdı. Bir ada bazında cadde üzerinde iki blok arasında çöp konteynırlarımız vardı. Şimdi bu sitemle 3 blokta 1 konteynır olduğu için araç park yerimiz arttı. Böylelikle daha sık ve derli toplu bir sistem oldu.”

 

Başakşehir 5. Etap İşletme Müdürü Mehmet Akif Demirpolat ise, “Başakşehir Belediyemiz ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Bana göre muhteşem bir sistem. Sitemizde her blok önünde yer alan iki şey küçük konteynırlarımız vardı. Bunlar görüntü kirliliği oluşturuyordu. Bu sitemle bunların tamamı yer altına alınmış olacak. Bu aşamada yöneticiler olarak geri dönüşüm ve evsel atıklarla ilgili çalışmaları ve son çalışma da en güzeli olacak. Yanlış parklanma konusunda duyarlı olmalarını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

‘Site yönetimlerimizle birlikte çalışıyoruz’


Temizlik İşleri Müdürü Hacı Dursun Ağaç proje ilgili şu bilgileri paylaştı, “Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal’ın 4. ve 5. Etap sakinlerine akıllı yer altı çöp konteynır sözü vardı. Şimdi Başkanımızın sözünü yerine getirmiş oluyoruz. Bu bölgelerin ikinci aşamada yapılıyor olmasının sebebi buranın araç yoğunluğunun fazla olması ve alt yapısının tam manasıyla bu konteynırlar için uygun olup olmadığının sağlıklı olarak bilinememesidir. Kayaşehir bölgesi yeni bir yerleşim olması ve alt yapısının biliniyor olmasından dolayı sistemi ilk olarak bu bölgelerden başlattık. Şu anda mevcut yer altında 424 tane konteynırımız var.  2017 yılı sonuna kadar Toplamında 624 tane Yer altı konteynırımız olacak. Yerüstü mevcut sayımız 176 iken 2017 yılı sonu itibari ile 376 ya ulaşacak. Mart sonuna kadar yer üstüne yerleştirdiğimiz konteynırlarımızı doluluk oranlarını, araç giriş trafiği gibi konuları analiz edeceğiz. Bunlar netleştikten sonra yer üstündeki konteynırlarımızdan uygun olanları yer altına alacağız. Bu çalışmaya başlamadan önce site yönetimlerimizle görüşüyoruz, vatandaşlarımızın görüşlerini alıyoruz. Araç güzergâhlarımızı belirleyerek çalışmaya başlıyoruz.”

 

‘Yeni konteynırlar akıllı, sessiz, hızlı ve temiz’


Vatandaşları araçlarını çöp konteynırlarının önüne park etmemeleri konusunda duyarlı olmaya davet eden Ağaç, akıllı konteynırların avantajlarını ise şöyle aktardı, “Görsel kirliliği olmayan, çöp konteynırlarının doluluk oranlarını merkezden, Çöp aracından hatta akıllı telefondan takip edebiliyoruz. Bu sayede daha hızlı ve zaman kaybı olmadan sadece dolu konteynırları alarak zaman kaybı olmadan yakıttan tasarruf ediyoruz. Eski sistemde araç arkasında çalışan işçi sayısı 3 iken bu sistemde 1 işçiyi sadece yan emniyeti için tutuyoruz. Yer altına ve yerüstüne koyacağımız 3200 litre yandan yüklemeli ve üstten boşaltmalı konteynırlarımızın bir tanesi normal konteynırlarımızın beş tanesine eşittir. Eski sistemde 5 konteynır 10 dk. alınır ve gürültü kirliliği yapıyordu. Yeni sistemde bu sadece 45 sn.de oluyor. Böylelikle zaman kaybı, görüntü kirliğinin önüne geçilmiş oluyor. Eski sistemdeki konteynır elle alındığı için çöplerin dökülmesi, su damlaması gibi sorunlar oluyordu. Yeni konteynırlarımız el değmeden yer altı: 65 sn, Yerüstü: 45 sn.’de çöp suyu dökülmesi olmadan, ses sorunu olmadan alınıyor. Yerüstü Konteynırlarımız da ayakla açma sistemi var, vatandaşlarımız, apartman görevlilerimiz çöplerini kolaylıkla dökebilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35