banner32

Sağlıklı diyet nasıl yapılır?

Diyetisyen Sinem Saydam Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER) tarafından düzenlenen söyleşi programında sağlıklı diyet ile ilgili bilgiler verdi.

Sağlıklı diyet nasıl yapılır?
 Medicalpark Bahçelievler Hastanesi’nin katkılarıyla düzenlenen programa Başakşehirli kadınların yoğun katılımı gösterdi. Diyetisyen Sinem Saydam söyleşi programına beslenmenin tanımını yaparak başladı, “Beslenme, sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve dengeli şekilde almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Bedenin gereksinimi olan enerjiyi ve besin ögelerini yeteri kadar alınmasına ise yeterli beslenme denirken, besin ögelerinin birbirlerine göre ve öğünlerde dengeli olarak tüketilmesine ise dengeli beslenme diyoruz.”

 

‘Diyet programlarında fiziksel aktivite ve su tüketimi aksatılmamalıdır’


Açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmenin beslenme olmadığını dile getiren Saydam sağlıklı beslenmenin nasıl yapılacağını anlattı, “Her ana öğünde 5 besin grubundan yeterli ve dengeli yemeye çalışmalıyız. Beş besin grubu içerisinde yer alan yağ ve şekerlerden kesinlikle her öğünde almalıyız gibi bir şart yoktur. Yağları görünür olmasa da diğer besinlerin içerisinde bulunduğu için almış oluruz. Yemeklerde bitkisel yağların kullanılması öneriyoruz.”

 

Sinem Saydam, 5 besin grubundan ne kadar alınacağının kişiye özel olduğunu vurgulayarak, örnek bir diyet programı verdi. Diyetisyen Sinem Saydam program sonunda katılımcıların sorularını da cevapladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35