banner32

Ruhun Huzur İklimi: İman

Başakşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri yeni yılda da hız kesmeden devam ediyor.

Ruhun Huzur İklimi: İman
 Psikiyatr-Yazar Prof. Dr. Sefa Saygılı’nın katıldığı söyleşi programında insanın manevi dünyasında inancın onarıcı etkileri bilimsel gerçeklerle ele alındı. Ruhun huzur iklimi iman isimli söyleşi Başakşehirliler tarafından ilgiyle dinlendi.

 

Maddeci bir dünyada yaşıyoruz. Her şey mekanikleşti artık insanlar arası ilişkiler maalesef menfaate dayanır oldu diyen Prof. Dr. Sefa Saygılı,” Bilgimiz fazlalaştıkça bilgeliğimiz azalıyor. Ekonomik güvenceye kavuştukça canımız daha çok sıkılıyor ve güvensizliğimiz artıyor. Eğlenceye daldıkça daha doyumsuz hale geliyoruz ve hayattan daha az hoşnut kalıyoruz. Biraz neşe, biraz rahatlık ararken, hiçbir şeyin kalıcı ve doyurucu olmadığını görüyoruz. Durulmayan bir deniz gibiyiz, arayışımız hep sürüp gidiyor. İnsanlar yalan söylüyor, aldatıyor, çalıyor, öldürüyor ve savaşıyorlar ama kendileri ve ait oldukları toplum için huzur, selâmet, gönül ferahlığı ve mutluluğu bulamıyorlar.”

 

“Dünyaya anlam vermek”

 

Başımızı çevirip içinde yaşadığımız dünyaya şöyle bir baktığımızda harikulade ve şaşırtıcı olaylarla karşılaşırız diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Sefa Saygılı,” Badem ağaçları ilkbaharda ne zaman çiçek açacaklarını biliyor ve karasinekler şeffaf kanatlarını arka bacaklarıyla temizliyor. Kedilerin yalanarak bedenlerini dezenfekte ettiklerini, kucağımıza alıp okşadığımızda mırıldanarak mutluluklarını ilan ettiklerini görürüz. Gözle görülmeyen, bir toplu iğnenin başı kadar hacme binlercesinin sığabildiği mikroorganizmalar, sessizce mikro dünyalarındaki hayatlarını azimle sürdürüyorlar ve bir su damlasında sanki okyanustaymışçasına süzülüyorlar. Günlük hayatımızın koşuşturması içinde nasıl büyük veya küçük bilmece ve sırlarla dolu harika bir dünyada yaşadığımızı kolaylıkla unutabiliyoruz.”

 

“İlahi adalete iman”

 

Prof. Dr. Sefa Saygılı söyleşisine şu sözlerle devam etti,” Dünyada her türlü acı ve haksızlıkla karşılaşabilmekteyiz. Bazen adaletsizlik bizzat bize yönelmiş olabilmektedir. Tabii bunu gidermek için elimizden geleni yaparız, yapmalıyız. Ancak çok defa çaresiz kalırız. İşte böyle durumlarda ızdırabımızı dindiren, ahirete ve zerre kadar kötülüğün bile karşılıksız kalmayacağına olan imanımız, yüreğimize biraz olsun su serpecektir. İçinde bulunduğumuz kaosun mutlaka bir anlamı olduğunu düşünecek ve Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler diyeceğiz. İnançsızlar dindarlar kadar mutlu olamazlar. Kâinatın imana bağlı bir anlamı yoksa, anlamsız olduğunu düşüneceklerdir. Düşünen bir insanın her şeyi anlamsız görerek mutlu olabilmesi mümkün değildir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35