banner25

Prof. Dr. Sofuoğlu, Lozan'ı anlattı

Başakşehir Belediyesi Kültür Sanat Söyleşileri’nde yakın tarihimizin önemli konu başlıklarından olan Lozan Anlaşması konuşuldu. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda konuşan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, tarihi gerçekler ışığında Lozan’ın Türk ve Batı dünyası için neler ifade ettiğini anlattı.

Prof. Dr. Sofuoğlu, Lozan'ı anlattı
 Başakşehirlilerin yoğun katılım gösterdiği söyleşi programına Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir katıldı.

 

‘Sevr anlaşma değildir, tasarıdır’


Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, imzalanmasının üzerinden 93 yıl geçmesine rağmen hala tartışmaların odağında olan Lozan Anlaşması’na gelinen süreci şöyle özetledi, “Lozan Anlaşması’nın zafer olmasını elbette çok isterdik, neden hezimet olmasını isteyelim? Karşımızda bir anlaşma var ve bu anlaşmayı yerlere göklere sığdıramayan bir kesim var. 1.Dünya Savaşı bizim girmeyeceğimiz bir savaştı, girmeseydik, belki dünyanın en zengin devleti olacaktık. Süveyş’in bir kısmı bize aitti, en zengin rezerv yatakların olduğu bölgeler bizim elimizdeydi. Abdülhamithan savaşa girme taraftarı değildi. Osmanlı Devleti yıkılacak bir devlet değildi, Osmanlı devleti öyle söylendiği gibi 200 yılda değil altı yılda yıkılmıştır. Yıkılıştan iki yıl önceye kadar Adriyatik Kıyıları’nda topraklarımız vardı. 1.Dünya Savaşı’nda altı cephe açıldı biz sadece Çanakkale’de kazandık. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandı bu silah bırakışması demektir. Bu asıl anlaşma değildir. Mütarekenin yerine yapılacak olan barış anlaşması Sevr Barış Anlaşmasıydı. Sevr Barış Anlaşması hiçbir zaman gerçekleşmemiştir. Bu konuda çok yalan söylüyorlar. Anlaşmayı Padişah imzalamadı, Meclis onaylamadı. Sevr Anlaşma değildir. Sevr Anlaşması’nda bir tek imza vardır, iki imza eksiktir. Lozan’ı başarı olarak gösterebilmek için Sevr’deki kayıpları gösteriyorlar. Sevr bir tasarıdır. Dolayısıyla Mondros Mütarekesi’nin yerine imzalanan asıl anlaşma Lozan Anlaşmasıdır.”

 

Lozan’ı anlamadan önce Misak-ı Milliyi anlamamız gerekir, diyen Sofuoğlu, “Misak-ı Milli, Mondros Mütarekesi imzalandığında sizin askeriniz hangi bölgeleri elinde tutuyorsa orası sizindir, demektir. Musul-Kerkük bizim, Halep’in 40 km. Güneyine kadar olan şerit bizimdi. Misak-ı Milli uluslararası bir anlaşma değildir, sadece bizi bağlar.  Bu bizim kırmızı çizgimizdir, temennimizdir. Biz Mütarekeyi imzaladık, İngilizler şeytanlık yaparak Musul’u Kerkük’ü işkâl ettirdi. İstiklal Harbi kazanılınca Lozan için masaya oturduk” dedi.

 

‘Lozan’da kazanılan bir şey yoktur’


Prof. Dr. Sofuoğlu, Lozan’da kazanıldı denilen Kapitülasyonlar ve borçlar maddeleri ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı, “Lozan’a giderken şart Misak-ı Milliden taviz verilmeyecek, şeklindeydi, ama taviz verildi. Lozan’da kazanıldı denilen konulardan birisi ‘Osmanlı Devleti Kapitülasyonlardan kurtuldu’ ibaresidir. Kapitülasyonda ki şartlardan birisi metne imza atan iki padişahtan birisi öldüğünde anlaşma bitecekti, ama Fransızlar bunu her defasında hediyeler ve rica minnetlerle yenilettiler. Kapitülasyonlar 1740’da kalıcı hale getirildi. 1841’de Osmanlının beynine kurşun sıkarcasına Mustafa Reşit Paşa, Balta Limanı Ticaret Sözleşmesi’ni imzaladı.  Biz bu tür tavizleri vere vere gelmişiz. Bu şekilde Kapitülasyonlarda 1923 yılına kadar geldi. Kapitülasyonlar kaldırılırken beş tane yabancı uzman Osmanlı Adliyesi’nin restorasyonunda görev alacak şartı konuldu. Bu nasıl bir maddedir? Bizim adli hukukumuz yok mu? Bir diğeri Osmanlı borçlarının tasfiyesidir. Osmanlı borçlarının %65’i Türkiye Cumhuriyeti’ne yazılıyor. Borçların %65’inin bize yazılması hem coğrafi hem kaynak zenginliği hem de nüfus açısından adaletli bir pay dağılımı değildir. %65’lik toprak %65’lik kaynaklar bizim elimizde kalmamıştır. Dolayısıyla bize %65 yazılması bir başarı değildir.”

 

Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir program sonunda Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35