banner32

Ortak Miras TOY Başakşehir’de

“Ortak Miras Sahnede Buluşuyor” sloganıyla düzenlenen TOY sahne gösterisi, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’nde Başakşehirli izleyiciyle buluştu. Dansların yanı sıra ses ve ışık gösterileri dikkat çeken oyun, hayranlıkla izlendi.

Ortak Miras TOY Başakşehir’de
 İstanbul'da 10 ayrı mekânda sahne alan TOY sahne gösterisinin finali Başakşehir’de yapıldı. “Ortak Miras Sahnede Buluşuyor” sloganıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen gösteri, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan Türklerin kültürel renklerini Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi sahnesinde bir araya getirdi.

 

65 sanatçıdan muhteşem performans


Farklı coğrafyalardan 65 sanatçı; Türklerin gelenek, görenek, edebiyat, desen, müzik, oyun ve çeşitliliğini dansların yanı sıra üst düzey ses ve ışık gösteriyle sahneye taşıdı. Türk geleneklerine özgü dualarla yapılan açılışın ardından, kös ve davullarla sergilenen performansı savaş dansları takip etti.

 

Başakşehirlilerden TOY’a tam puan


Türk dünyası selamlama ve geleneksel oyun örnekleriyle başlayan gösterinin ikinci bölümünde ise Türklerin Anadolu’ya girişleri canlandırıldı. Bu bölümde Balkanlar, KKTC ve 7 bölgeye Pait yaşam, karakter, oyun ve türkü derlemeleri de izleyenlere sunuldu. Doksan dakikalık iki perdeli gösteri, Başakşehirli izleyenlerde hayranlık uyandırdı. Türk dünyasının geleneksel kültürünü tüm yönleriyle anlatan danslar, seyirciden tam not aldı.

 

TOY yurtdışında da sahnelenecek


Muhteşem gösteri tüm sanatçıların sahnede söylediği Anayurt şarkısıyla son buldu. Gittikleri her kültür merkezinde ayakta alkışlanan “Ortak Miras TOY”, İstanbul’un ardından Dünya’da da Türklerin kültürel renklerini aynı sahnede bir araya getirmeye devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35