banner29

Obezite yaşı 2’ye düştü

Ülkemizde obezite yaşının 2’ye kadar düştüğünü belirten Diyetisyen Sinem Saydam; ” Türkiye’de yemek için yaşanıyor bu genel problemimiz. Doğru olan istediğimiz kadar değil ihtiyacımız kadar yediğimiz yemektir” dedi.

Obezite yaşı 2’ye düştü
 Obezite yaşı 2’ye düştü


“Yemek için yaşıyoruz”


BAKMER Minder Sohbetleri başladı

 

Ülkemizde obezite yaşının 2’ye kadar düştüğünü belirten Diyetisyen Sinem Saydam; ” Türkiye’de yemek için yaşanıyor bu genel problemimiz. Doğru olan istediğimiz kadar değil ihtiyacımız kadar yediğimiz yemektir” dedi.

 

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’de minder sohbetleri başladı. İki oturumda Diyetisyen Sinem Saydam ve Pilates Eğitmeni Nezide Kıyga ile gerçekleşen sohbetlerde sağlıklı beslenirken ne gibi egzersizlerle forma girileceği konuşuldu.

 

“Bireyin sağlıklı kilo vermesi yağlarını yakması demektir” diyen Diyetisyen Sinem Saydam, ” İlk önce sizi kilo alıp vermeye iten faktörler nelerdir bunlara bakmalıyız. Psikolojik nedenler, hormonal bozukluklar, genetik yapı hepsi sizin kilo kontrolünüzde önemli rolü olan faktörlerdir. Bir diyet programına başlayacaksanız sizi yemeğe itecek ortamlardan uzak durmalısınız. Ya hep ya hiç kuralı vardır. Ucundan biraz tadına bakmalıyım derseniz o tatlının ya da hamur işinin tamamını bitirirsiniz” dedi.

 

Günde en fazla iki fincan bitki çayı

 

İnsan vücudunun 2 öğün yemekle yaşamını devam ettirebileceğini kaydeden Saydam,” Ama İnsülin direnci dediğimiz bir kavram var vücutta ve bunu kendimiz beyin olarak ayarlayabiliyoruz. Ne kadar insülin salgılayabilirsek insan vücudu o kadar açlığa uyum gösterebiliyor. Kendinizi en az 3-4 saat arayla yemeğe alıştırırsanız vücut olarak 21 günü geçtikten sonra çok ciddi açlığa dayanabilecek bir dirence sahip oluyorsunuz. Metabolizmayı hızlandırmak için bitki çaylarından da destek alabilirsiniz. Bağırsaklarınız çok durağansa eğer sizin kabızlığınızı çözmeye yardımcı olur. Günde 2 fincan alabilirsiniz ama bunu çeşitlendirerek almanız gerekir. Bu yüzden biz istiyoruz ki çeşitli bitki çaylarını günde 2 fincan, suyu da günde 2-3 lt olacak şekilde tüketilmelidir” diye konuştu.

 

Pilates’i her yaştan insan yapabilir


Spor yaparken özelliklede Pilates’te nefes çok önemlidir diyen BAKMER Pilates Eğitmeni Nezide Kıyga, “ Bunu sadece nefes alıp vermek olarak düşünmemeliyiz. Konsantrasyon nefes kadar önemli bir prensiptir. Doğru nefes burundan alıp burundan verdiğimiz nefestir. Bizim nefes alma organımız burundur. Daha akıcı daha iyi egzersiz yapmamız için oradaki gücü nefesten alıyoruz. Pilates kontrol metodunun üzerine kurulmuş bir egzersiz bu yüzden diyoruz ki 7’den 70’ e herkes yapabilir. Nefes, hareket, kontrol bunların hepsi bir bütündür.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35