banner25

Mustafa Ulusoy, Son Veda’yı anlattı

Yazar-Psikiyatr Mustafa Ulusoy Başakşehir Belediyesi ‘Bir Film Bir Söyleşi’ programına konuk oldu.

Mustafa Ulusoy, Son Veda’yı anlattı
Mustafa Ulusoy, Uzakdoğu kültürüne has duygusal yoğunlukları beyazperdeye aktarmayı başaran, Japon sinemasının son dönem güçlü örneklerinden ‘Son Veda’ filmini farklı bir bakışla okudu.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda Mustafa Ulusoy, “Hayatla ilgili beklentilerimiz var, hayal kırıklıklarımız var. Karı koca ilişkilerinde bir karar aldıysanız hayat arkadaşınıza bunu anlatmanız gerekir. İkili ilişkilerde kaale alınmak diye bir kavramımız var. Kadınların geniş bir önsezisi vardır. Ben tüm hastalarıma hayatınızla ilgili aldığınız kararları mutlaka eşinize danışın, önerisinde bulunurum. Ölümle baş etmek gerçekten çok zor bir meseledir. Ölüm meselesi insanların içerisindeki öfkeyi açığa çıkaran anlardır. Çocukları ölen ve ölümle baş edemeyen çiftlerin boşanmaları çok fazladır. Bu süreçte birbirlerini suçlamaları çok yüksek olur” dedi.

‘Nefsimizin en hoşlandığı şey kendimize acımaktır’

İyi insan kime denir? Sorusuna da cevap veren Ulusoy sözlerini şöyle sürdürdü, “ Şeytan kafamızı çok karıştırıyor. Bir bahçeye girdiğimizde şeytan bize o bahçenin sadece çürük ve kötü meyvelerini gösteriyor. Beşeri ilişkilerde de şeytan'ın en büyük tuzağı budur. Hayatımızda türlü adaletsizliklerle karşılaşabiliriz. Bir travma yaşadığımızda maziye baktığımızda o kişi ile ilgili sadece olumsuzlukları görürüz. Öfke duyduğumuz bir insanı düşündüğümüzde sadece kötü anılarımız aklımıza gelir. Bu, bana göre şeytanın bizimle ilgili en büyük tuzağıdır. Bediüzzaman Hazretleri bir kâfirin bile bütün sıfatları kâfir değildir, der. Müslüman bir insan hiç günah işlemez mi? Evet işler. İslam âlimlerinin bir iyi insan tarifi var; bir insanın iyilikleri kötülüklerinden üstünse bu insana iyi diye hükmedilir. Bir numaralı ilişki baltalayıcısı insanları hatalarından dolayı hemen silmektir. Rabbimiz bile bizim günahlarımızı affederken bizim insanları affetmememiz olmaz.”

Mutluluk araştırmalarında çıkan en önemli faktör esnekliktir. Esnek bir kişiliğe sahip olabilmenin en önemli yollarından bir tanesi hayatım faniliğini, bu hayatta bir gün vedalaşacağız gerçeğini nefsimize idrak ettirmektir. Bunu kalbimiz biliyor vicdanımız da farkındadır. Buna karşı içimizde direnen bir yapı var. Bu direnen yapıyı kırmanın en etkili yöntemi ölümdür ve kendi ölümlülüğümüzdür. İçimizdeki nefsin en çok hoşlandığı şey kendimize acımaktır. Kendimiz ile kurduğumuz ilişki ne kadar iyi ise, Rabbi ile kurduğu ilişki ne kadar iyi ise ölüm gerçeğiyle o kadara kolay yüzleşir.”

Başakşehir Belediyesi Destek Hizmetler Müdürü Dr. Şaduman Kutay, Mustafa Ulusoy’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35