banner25

Mısralarla nağmelerin birleştiği geceye yoğun ilgi

Başakşehir Belediyesi Kültür Sanat etkinlikleri ‘Mısralardan Nağmelere’ programı ile devam etti. Şiir ile müziğin birleştiği gecede Şair, Yazar Kemal Sayar’ın şiirlerine sahnede Santurzen Sedat Anar’da ona eşlik etti.

Mısralarla nağmelerin birleştiği geceye yoğun ilgi
 Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen gecenin ev sahipliği Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir yaptı. Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği gecede Kemal Sayar, ‘Bugün şiir okuyacağız, müzik dinleyeceğiz. Bu yakada ilk defa böyle bir gece düzenliyoruz. Sedat’ın kendine ait pek çok bestesi var. Santur ile şiir bir araya geldiği zaman apayrı bir güzellik oluyor, insanı derinden etkiliyor. Sözler ve müzik ruha şifa vermeye gayret ettiğinde ruhu kanatlandırıyor. İnşallah bizde sözün ve müziğin hakkını verirsek sizlere borcumuzu ödemiş oluruz’ dedi. Kemal Sayar gecede, Montreal mektupları, babam için, Ruknettin’in aynalarda ağladığı kadar, ricat, bebeğin duası, şems-i ararken gibi sevilen şiirlerini okudu.

 

Yaşadığı toprakların zengin müzik kültürünü, geleneksel metinlerden devşirdiği bestelerle günümüze taşıyan santur ustası Sedat Anar Türk İslam geleneğinin önde gelen isimlerinden Hoca Ahmed Yesevi, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Niyazi Mısri ve Mevlana  gibi ustaların eserlerine yaptığı bestelerini seslendirdi. 3000 yıllık müzik aleti ‘santuru’ büyük ustalıkla kullanan sanatçıya kardeşi Selahattin Anar’da bendiri ile eşlik etti.

 

Kemal Sayar’ın daveti üzerine sahneye çıkan Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’de kendi yazdığı ‘Münacat’ şiirini seslendirdi. Akdemir program sonunda katılımcılara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35