banner32

Malazgirtli öğrenciler ilk defa Boğaz'ı gördü

Başakşehir Belediyesi, kardeş belediye Malazgirt’ten gelen öğrencileri ağırladı. Gezi kapsamında tekne turuna katılan öğrenciler ilk defa İstanbul Boğazı’nı gördü.

Malazgirtli öğrenciler ilk defa Boğaz'ı gördü
 Başakşehir Belediyesi’nin kardeş şehri Malazgirt’in merkez ve köylerinde eğitim gören 90 öğrenci Başakşehir’i ziyaret etti. Başakşehir ile Malazgirt arasında işbirliğinin geliştirilmek, belediyelerin deneyimlerini karşılıklı aktarmak için hayata geçirilen kardeş belediye projesinde ilk adımlar atıldı.

 

HAYALLERİ GERÇEK OLDU

 

Başakşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen gezi programı kapsamında öğrencilerin ilk durağı Başakşehir Belediyesi oldu. Belediye müdürlükleri ve ilgili birimleri gezerek bilgi alan Malazgirtli öğrenciler daha sonra İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nde futbolcu ve Teknik Direktör Abdullah Avcı ile bir araya geldi. Geleceğin futbolcularını Başakşehir’de ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Abdullah Avcı, öğrencilerin sorularını da yanıtladı. Futbolcularla ve Teknik Direktör Abdullah Avcı ile sohbet eden öğrenciler bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Öğrencilerin üçüncü durağı Başakşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren bilgievleri oldu. Cevdet Kılıçlar Bilgievi’ne geçen öğrenciler burada atölyeleri gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrencileri ağırlayan Bilgievleri Koordinatörü Zekeriya Özberk, bilgievlerini çok beğenen öğrencilere Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Malazgirt’e bilgievi yapacağı müjdesini verdi.

 

MALAZGİRT TÜRKÜLERİ BOĞAZA TAŞINDI


Program dahilinde Sultanahmet ve Ayasofya Camisi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Eyüpsultan Camisi, Fatih Camisi ve Şehzadebaşı Camisi’ni de gezen öğrenicilerin son durağı Boğaz’da tekne gezisi oldu. Pek çoğunun ilk defa tekneye bindiği ve ilk defa İstanbul Boğazı’nı gördüğü gezide öğrenciler rehber eşliğinde Boğaziçi’nin gezdi. Öğle yemeğini teknede yiyen öğrenciler türküler söyleyerek Malazgirt’in ezgilerini boğaza taşıdı.

 

Din Kültürü Öğretmeni Hümeyra Erol, gezi ile ilgili izlenimlerini şu sözlerle paylaştı, “Çocuklarımızın pek çoğu köylerinden ilçeye inmemiş öğrenciler. İstanbul ve Başakşehir’de gördükleri tarihi ve turistik yerler onlara unutamayacakları bir anı oldu. Başakşehir Belediyesi’nin Malazgirt’te bir bilgievi açacağını öğrendik, çok mutlu olduk. Öğrencilerimizin pek çoğu bırakın çalmayı bilgievindeki enstrümanları canlı canlı olarak bile görmediler. Öğrencilerimiz çok mutlu, teşekkür ediyorum.”

 

‘ÖMRÜMÜZ BOYUNCA UNUTAMAYACAĞIMIZ BİR ANI VERDİNİZ’


Mesut Akgün: “Burada bulunan çoğu arkadaşım hayatında ilk defa köyünün dışına, ilçesinin dışına çıkan öğrenciler. Bize bu imkânı veren Başakşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel yerleri gördük. Ömrümüz boyunca unutamayacağımız bir anı verdiniz.”

 

Yavuz Dumlu: “Belki ömrümüz boyunca kendi başımıza görme imkânımız olmayan pek çok yeri gezdik. Rüyamda bile göremeyeceğim kadar güzel bir gezi oldu.”

 

Delil Taşdoğan: “14 yaşındayım. İstanbul’da dev binalar yapılmış. İstanbul’un her tarafını gördük. İlk defa gemiye biniyorum, boğaz turuna katılıyorum. Çok güzel. Keşke kardeşim ve ailemde bunları görebilseydi.”

 

Belçin Baltaş: “8. sınıftayım. İstanbul’a ilk defa geliyorum. İstanbul’u ve boğazı fotoğraflardan ve filmlerden görmüştüm. Canlı canlı görmek çok heyecanlı. Hayal bile edemeyeceğim yerleri gördüm. Bilgievinin kütüphanesini çok sevdim, çok çeşit var. Malazgirt’te de böyle geniş bir kütüphane olmasını çok isterim.”

 

Nurdane Yolcu: “İstanbul’a ilk defa geldim, ilk defa boğazı görüyorum. Çok heyecanlıyım, çok etkileyici. Bol bol fotoğraf çekiyorum, dönünce aileme ve arkadaşlarıma göstereceğim.”

 

Yasin Kınık: “Kılıçlı Köyü’nde oturuyorum. İlk defa tek başıma köyümün dışına ve Malazgirt’in dışına çıkıyorum. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Üniversite için İstanbul’a gelmek istiyorum. Boğaz çok güzel, bize bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.”

 

Ahmet Timar: “Karahasan Köyü’nde oturuyorum. İlk defa İstanbul’a geliyorum ve ekranlarda gördüğüm futbolcuları canlı olarak gördüm, çok mutluyum. Fenerbahçe’den sonra ikinci takımın Başakşehir Futbol Kulübü. Abdullah Avcı’yı çok seviyorum, stadı da gördüğüm için çok mutlu oldum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35