banner29

Kartoğlu:Engelsiz Başakşehir için çalışıyoruz

Dünya Engelliler Günü’nde engelliler ile alakalı farkındalık oluşturmak için Başakşehirli engelli vatandaşlar ve aileleri akşam yemeğinde buluştu. Gecede spora gönül vermiş engelli sporculara kendi dallarında elde ettikleri başarılardan dolayı plaket verildi.

Kartoğlu:Engelsiz Başakşehir için çalışıyoruz
 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen yemekte her zaman engelli vatandaşımızın yanında olduğunu kaydeden Yasin Kartoğlu, “Engellilik yalnızca engellilerin ve onların ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık problemi değil, toplumsal yönleriyle hepimizi çok yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir durum” olduğunu söyledi.


Başakşehirli engelli vatandaş ve ailelerinin bir araya geldiği yemeğe Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Başkan Yardımcıları Sebahatdin Kayas ve Hasan Basri Gül, Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Serkan Sert ve çok sayıda vatandaş katıldı. Farkındalık çalışması adına halk eğitim merkezlerinde işaret dili eğitimi alan Otizmli Ferhat Sezgin de işaret diliyle katılanların engelliler gününü kutladı.

 

Gecede bir konuşma yapan Yasin Kartoğlu, Başakşehir’de yaklaşık 2 bin 500 civarında kayıtlı engelli yaşadığını belirterek,” Bunlardan 1.000 kişi süreğen engelli (yani kronik hastalığı olan), diğer 1.500 kişi de 5 engel grubu içerisinde yer almaktadır. Onların hayatını kolaylaştırmak için, başta sosyal ve ekonomik hayat olmak üzere her alanda daha fazla yer almaları için alt yapı oluşturuyor, sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

 

Engelsiz Başakşehir


“Engelli vatandaşlarımızın yaşadığı blok ve apartman girişlerine, okullar ve diğer kamu kurumlarının girişlerine, yaya ve kaldırım geçitlerine, parklara rampalar yaparak engelsiz hale getirdiklerini ifade eden Kartoğlu,” Cadde ve sokaklarımıza sarı çizgili uyarıcı yol yaptık. Talep doğrultusunda bazı binalarımıza engelli asansörleri yaptık. 2009 yılında başlayan çalışmalar neticesinde ilçe genelinde 180 binaya engelli rampası yaptık. Ayrıca Engellilerin eğitimi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin en büyük Engelli Rehabilitasyon Merkezi olacak olan Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin temelleri atıldı. İnşallah 2018 eğitim öğretim yılında hizmete açılacak diye konuştu.”

 

Gecede azmi ve ve başarılarıyla spora gönül vermiş engelli sporculara kendi dallarında elde ettikleri başarılardan dolayı plaket verildi.  Türkiye Ortopedik Engelliler Vakfı Başkan Yardımcısı Elif Kalaycı da günün anlamını belirten plaketini Yasin Kartoğlu’ndan aldı.

Engellere karşı engelsiz şiirler kitabıyla yaşıtlarına örnek olan Ömer Faruk Morkoç’un şiir dinletisiyle yemek son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35