banner32

Karadeniz’in “Kültür Bekçileri” Başakşehir’de Sahne Aldı

Başakşehir Belediyesi, kültür sanat sezonu kapsamında Karadeniz müziğinin en sevilen gruplarından Koliva’yı Başakşehirlilerle bir araya getirdi. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde sahne alan grubun konserine Başakşehirli müzikseverlerin ilgisi büyük oldu.

Karadeniz’in “Kültür Bekçileri” Başakşehir’de Sahne Aldı

Başakşehir Belediyesi sevilen sanatçıları Başakşehirlilerle buluşturmaya devam ediyor. Kültür sanat sezonu kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere Başakşehirliler de yoğun ilgi gösteriyor. Tiyatrodan sergiye, söyleşiden konsere kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Başakşehir, bu hafta Karadeniz müzikleriyle sevilen grup Koliva’yı ağırladı. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere ilçe sakinleri yoğun katılım gösterdi.

Karadeniz kültürünü koruyorlar

Etnik müzik grubu olan ve Karadeniz müziği yapan Koliva 2010 yılında kuruldu.

Türkçenin yanı sıra Gürcüce, Lazca, Hemşince, Rumca ve Megrelce şarkılar söyleyen grup, 2018’in “En İyi Karadeniz Grubu” seçildi. Birçok diziye müzik yapan Koliva’nın dinleyici sayısı zamanla milyonlara ulaştı. Kendilerini yörenin kültür bekçisi olarak tanımlayan grup üyeleri, bu nedenle gruba “Koliva” ismini vermiştir. Karadeniz’in doğusunda yer alan Laz ve Hemşin köylerinde ekinleri korumak amacıyla tarlalarda inşa edilen küçük avcı barınaklarına “Koliva” denilmektedir.

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35