banner32

‘Kanal İstanbul’da yapılar 4 katı geçmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’un etrafına yapılacak yapıların 4 katı geçmeyeceğini belirterek, “Asrın projesinde kanalın her iki tarafında yatay mimari hâkim olacak. 4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının olduğu modern iki şehir kurma arzusundayız” dedi.

‘Kanal İstanbul’da yapılar 4 katı geçmeyecek
 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘asrın projesi’ olan Kanal İstanbul’a ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Projenin İstanbul’a ve Türkiye’ye değer katacağını kaydeden Kurum, 43 kilometrelik kanalın her iki tarafında yatay mimarinin hâkim olacağını söyledi. Kurum, “4 katı geçmeyen, içinde fuar, üniversite alanlarının çocuklarımızın, gençlerimizin yaşlılarımızın vakit geçireceği, zaman harcayacağı alanların barındırıldığı modern iki şehir kurma arzusundayız” dedi.

 

‘HASARLI’ BİNALAR İÇİN ALAN


100 günlük eylem planında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilişkin 39 madde olduğunu anımsatan Kurum, ilkinin ‘Kanal İstanbul’ olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bu, şehirde yeni bir nüfus değil, daha çok İstanbul’un içindeki hasarlı diyebileceğimiz veya yıkılması gereken binaların rezervi noktasında kullanılacak konutlar olacak”

İhaleyi yapacak olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’yla bir protokol yaptıklarını anlatan Bakan Kurum, “Biz arazi üretimini yapacağız, Ulaştırma Bakanlığımız da çok yakında ihaleye çıkacak” ifadelerini kullandı.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANIYOR


Kentsel dönüşüm kapsamında 2012’den bu yana 2 milyar liraya yakın kira yardımı yaptıklarını belirten Kurum, şöyle konuştu: “Ülke genelinde 7,5 milyon bağımsız birimin dönüştürülmesini hedefliyoruz. 1 milyon 300 bin bağımsız biriminin dönüşümüne de başladık. Bunu daha hızlı bir şekilde yürüteceğiz. Sahada yaşanan sorunları ve gerekli düzenlemeleri Meclis’e götüreceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35