banner32

Kağıttan, karakter tasarımı oyuncaklar

Başakşehirli çocuklar kağıttan oyuncaklarla kendi karakter tasarımlarını yaptı. Başakşehir Living Lab’da gerçekleşen “Kağıttan Oyuncaklarla Karakter Tasarımı” atölyesinde katılımcılarla Cubeecraft Template kullanılarak hayal güçlerini konuşturdu.

Kağıttan, karakter tasarımı oyuncaklar
10-15 yaş arası çocuklara yönelik olarak düzenlenen atölye Academy of Art University San Francisco’da animasyon alanında master programını  tamamlayan Karakter Tasarımcısı Aycan Başar ve İstanbul Design Factory ekibinde çalışan Mimar Büşra Calip yürütücülüğü ile gerçekleştirildi. Atölyede çocuklar hem karakter tasarımının püf noktalarını hem de kâğıttan oyuncak yapma deneyimini yaşadılar. Aycan Başar’ın portfolyo sunumuyla başlayan atölye çocukların hem üç boyutlu düşünebilme yeteneğini hem de el becerilerini geliştirmeyi hedefledi.

 
Başakşehir  Times Haber Merkezi 

Çocuklar el becerilerini geliştirdi

 

Yoğun katılımla gerçeklesen atölyede çocuklar soru cevap yöntemiyle karakter tasarımı hakkında etkin bilgi edindiler. Atölyede bir karakterin iç ve dış dünyasının nasıl yansıtılacağından, bir karaktere nasıl ifade verilebilecekleri, karakter tasarken nelere dikkat edebilecekleri bilgileri verildi ve çocuklardan bu bilgileri kendi karakterlerine aktarmaları istendi. Eskiz ve karakter tasarımı aşamasından sonra cubecraft paper toy templatelerinin dağıtılmasıyla çocuklar oyuncakların açık halleri üzerine karakterlerini tasarladılar. Bitmiş hali 3 boyutlu olacak karakterlerin açık halini gözlerinde canlandırdılar, hayal güçlerini geliştirdiler ve bu paralelde tasarım yapmayı öğrendiler. Oyuncakları kesme ve maketleri birleştirme aşaması da daha ince detaylar üzerinde düşünebilmeleri konusunda onlara fayda sağlamış oldu. 12.00-17.00 saatleri arasında devam eden atölye sonunda renkli karakter tasarımları ortaya çıktı.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35