banner32

Güçlü Olsalar Akdeniz'de Denize Bile Giremeyiz

Radyo Başakşehir’de canlı yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem’de, kısa sürede küresel bir mesele haline gelen Doğu Akdeniz konusu konuşuldu. Programa konuk olan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, Türkiye’nin, Akdeniz’de kendisine karşı duran devletlerin hepsinden deniz gücü olarak üstün olduğunu söyledi.

Güçlü Olsalar Akdeniz'de Denize Bile Giremeyiz
 Doğu Akdeniz’de bulunan doğal kaynaklar, bölge ülkeleri arasındaki gerginliği artırıyor.  Türkiye’nin Karadeniz’de sismik araştırma gemisi Oruç Reis’le gaz bulmasının ardından rotasını tekrar Doğu Akdeniz’e çevirmesi, başta Yunanistan olmak üzere Fransa, İsrail ve Mısır gibi ülkeleri rahatsız ediyor. Radyo Başakşehir’de canlı yayınlanan Murat Çiçek ile Gündem programında bu hafta Doğu Akdeniz masaya yatırıldı. Türkiye’nin hukuka dayalı enerji tarama faaliyetlerini ve karşı olan devletlerin hukuksuzluğunu Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer değerlendirdi.

 

“Deniz kuvvetlerine yatırım caydırıcı oldu”

2003 yılında Doğu Akdeniz’in hareketlenmeye başladığını söyleyen Güçlüer, bölgeye davet edilen şirketlerin, ülkelerinin silahlı kuvvetleriyle geldiğini ve bölgede kalıcı olduklarını ifade etti. Türkiye’nin konvansiyonel güçlerle karşı karşıya gelmesinin kolay olmadığını belirten Güçlüer, “Türkiye, karşısındaki cepheleşmeye rağmen bu süreçte çok önemli hamleler yaptı. Sismik araştırma ve sondaj gemileri ile bunun mühendisliğini üretti. Bölgede enerji kaynağı için tarama yapmaya başladı. Özellikle Deniz Kuvvetleri’ne çok yatırım yapıldı. TCG Anadolu bunlardan biri. Yerli askeri gemilerle artık Türkiye’nin bölgede caydırıcılığı var.” dedi.

 

“Hisar-U ile daha güvenli olacağız”

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları mücadelesinde Türkiye’nin askeri gücünden de bahseden Eray Güçlüer, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemini istediği zaman aktif hale getirebileceğini söyledi. Bunun yanında yerli hava savunma sistemi Hisar’dan da bahseden Güçlüer, “Hisar-A ve Hisar-O alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri halihazırda kullanılıyor. Türkiye, şimdi uzun menzilli hava savunma sistemini üretme aşamasında. Hisar-U ile Türkiye hem anakarasını hem de denizlerini rahatlıkla koruyabilecek.” diye konuştu.

 

“Fransa, İsrail, Mısır, Yunanistan’dan üstünüz”

Akdeniz’e kıyısı olan devletlerin tek tek ele alındığında, hiçbirinin deniz gücü anlamında Türkiye’den üstün olmadığını söyleyen Güçlüer, “Türkiye, bu devletlerin her birinden en az bire üç üstün durumda. Fransa, İsrail, Mısır, Yunanistan… Bu ülkelerden deniz gücü olarak üstünüz. Zaten bu ülkeler kendilerini güçlü hissetmiş olsalardı biz Akdeniz kıyılarında denize bile giremezdik.” dedi.

 

“İsrail gazı çıkarıyorsa biz de 3 yılda çıkarırız”

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz bulmasını da değerlendiren Güçlüer, “İsrail, bulduğu gazı 3 yılda çıkarıp bağladı. Neden Türkiye bağlayamasın? Türkiye’nin bu kadar altyapısı var. Bu 7 yıldan fazla sürer diyenler oldu. Ben Cumhurbaşkanı bu konuda mesaj verecektir demiştim. Evet, gerçekten de verdi. 3 yılda çıkarılacak dedi.” sözleriyle ifade etti. Karadeniz’deki Tuna-1 kuyusunda yapılan ilk sondajda 320 milyar metreküplük kaynağın bulunduğunu söyleyen Güçlüer, daha sonraki çalışmalarda bu keşfin üçe katlanma durumunun kuvvetle ihtimal olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35