banner29

Geri dönüşümün şampiyonları belli oldu

İlk ve orta dereceli okullar arasında düzenlenen atık pil ile atık yağ toplama yarışmalarının sonuçları belli oldu. Yarışma ile Başakşehir okullarından 3 bin 340,75 kg. atık pil, 2 bin 380 litre atık yağ toplandı. Bölge genelindeki kurumlardan toplanan atıklarla birlikte yarışma süresince ilçe genelinde toplanan atık miktarı 6 bin 717,08 kiloyu buldu.

Geri dönüşümün şampiyonları belli oldu
 Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAB) ile birlikte yürütülen ‘Okullar arası atık pil ve atık yağ’ yarışmaları sonuçlandı. Dereceye giren ilçe okulları ve öğrencileri Başakşehir Belediyesi tarafından ödüllendirildi. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri dereceye giren okulları ziyaret ederek, sertifika, plaket ve hediyelerini teslim etti.

 

HEM OKUL HEM DÜNYA KAZANDI


Çocuklara çevre bilincini kazandırmak, atık yağ ve pillerin çevreye ve insana zararlarını anlatarak, farkındalık bilinci oluşturmak için düzenlenen yarışmalarda kazanan okullar ve çevre oldu.

 

01 Ekim-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışmada, 505 kg. atık pil toplayan TOKİ Osmangazi İlköğretim Okulu 1. oldu. Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2. olurken, 275 kg. atık pil topladı. 3. olan İBB Akşemsettin Ortaokulu 270 kg. atık pil toplarken, 4. olan Mehmet Yaren Gümeli İlköğretim Okulu 250 kg. atık pil toplayarak çevreye katkı sağladı. Yarışma kapsamında okullardan 3 bin 340, 75 kg. ilçedeki kurumlardan 997 bin 5 kg. olmak üzere yarışma süresince 4 bin 337,08 kg. atık pil toplanmış oldu.

 

Yarışmanın diğer bir ayağı olan atık yağ kategorisinde ise toplamda 2 bin 380 litre atık toplandı.  1. olan İBB Akşemsettin Ortaokulu’nda yarışma kapsamında bin 145 litre atık yağ toplandı. Yarışmada 2. Olan Özel OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  325 litre atık yağ, 3. Olan Mahmut Şevket Zırh İlköğretim Okulu ise 160 litre atık yağ topladı.

 

Atık pil kategorisinde 250 kg. atık toplayan her okula tabletin verildiği yarışmada atık yağ toplama kategorisinde dereceye giren okullara ise bahçe satranç takımı, masa tenisi masası ve spor malzemeleri verildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35