banner32

Geleceğin Şampiyonları 'Sporun T'si' İle Başakşehir'de Yetişecek

Başakşehir Belediyesi, “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesini hayata geçirdi. Projenin tanıtımı yapan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, çalışmaları 2,5 yıldır devam proje kapsamında 7-14 yaş aralığındaki çocuklara 9 bin ölçüm yaptıklarını söyledi.

Geleceğin Şampiyonları 'Sporun T'si' İle Başakşehir'de Yetişecek
 Hayata geçirdiği yatırım ve hizmetlerle 7'den 70'e herkesi sporla buluşturan Başakşehir Belediyesi, Türkiye'de bir ilk olan “Sporun T’si-Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Sistemi” projesini tanıttı. Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım programına; Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı Sebahatdin Kayas ile çok sayıda akademisyen, genç sporcular ve aileleri katıldı.


Dünyanın en hızlı keman virtüözünden muhteşem performans 


Ünlü spor programcısı Ersin Düzen'in sunucuğunu yaptığı program, Başakşehir BilgievleriMüzik Akademisi öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. Dünyanın en hızlı keman virtüözü Muhammed Yıldırır da programda konuklara mini bir resital sundu. Yıldırır'ınperformansı ayakta alkışlandı. 

 

Proje gelecek nesiller için geliştirildi


Programda, Başakşehir Belediyesi'nin spor alanında hayata geçirdiği yatırımlar ve verdiği hizmetlerin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi de yapıldı. Projenin tanıtımı yapan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, belediye olarak 10 spor parkında, haftada 20 bin Başakşehirliye spor yapma imkanı, 23 ayrı spor branşında da çocuklara ücretsiz bir şekilde, kıyafetlerini de hediye ederek 365 gün spor okulu hizmeti verdiklerini söyledi. 


Başkan Kartoğlu projenin gelişim sürecini anlattı


"Sporcu Ölçme, Branşa Yönlendirme ve Bilgi Bankası Projesi’’ni gelecek nesillere spor adına bir şeyler bırakma isteğiyle geliştirdiklerinin altını çizen Başkan Kartoğluprojenin başlangıçsürecini şöyle anlattı:"İlkleri ve enleri bünyesinde barındıran farklı bir proje olsun istedik. İlk olarak spor bilimleri fakültelerinden görüş aldık. Sonrasında belediyemiz bünyesinde istihdam ettiğimiz 56 antrenörümüz içerisinden 15 kişilik bir gönüllü ekibi kurduk. Teorik ölçme eğitimlerinin ardından, çocuklarımızın aynı şekilde ölçmelerini sağladık. Zamanla kendi ölçme yazılımımızı hazırlamaya başladık ve 2016 yılı başında ölçümlerimizi kendi yazılımımıza kaydetmeye başladık." Bir sonraki aşamada her spor parkına birer ölçüm laboratuarı kurduklarını belirten Kartoğlu, "Böylece ölçüm verilerimizi artırmaya başladık. Geldiğimiz bu süreçte yaklaşık 2.5 yılda toplamda 7-14 yaş aralığında çocuklarımıza 9 bin ölçüm yaptık. Artık Spor Parklarımızdaki öğrencilerimiz haricinde, ilçemizdeki ilkokullarda da bu ölçümleri gerçekleştirmeye başladık" şeklinde konuştu.

 

Çocuklar senede 3 kez ölçüme tabi tutuluyor


Proje kapsamında çocukların 4 aylık periyotlar halinde senede 3 kez ölçümlerinin yapıldığına işaret eden Başkan Kartoğlu, "Bu süre zarfında ölçüm yaparak uygun olduğu branşa yönlendirdiğimiz çocuklarımız arasından futbol milli takımlarına giden, karate milli takımına seçilen, atletizmde Türkiye’de derece alan çocuklarımız ortaya çıktı. Bu çocuklarımız 12-15 yaş aralığındalar. İnşallah daha erken yaşlarda daha yetenekli çocuklarımızı ortaya çıkarmak istiyoruz" dedi.


Ülke sporuna büyük bir katkı sağlayacak


Kapsamı ve teknik altyapısı ile bilimsel çalışmalara kaynak olabilecek projenin ülke sporuna büyük bir katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Kartoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Spor’un S’sindeki sistemi, P’sindeki performansı, O’sundaki organizasyonu, R’sindeki rekoru gerçekleştirmek istiyorsak, Sport’un T’si olan teknolojiyi gerçekleştirmek ve iyi bir sistem kurmak zorundayız. Biz Başakşehir Belediyesi olarak bunun için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz."


Genç sporculara karne sertifikaları verildi


Başkan Kartoğlu, konuşmalarının ardından, 3 yıldır devam eden ölçmeler neticesinde futbola yönlendirilen 2004 doğumlu Umut Öner başta olmak üzere genç sporculara tüm kişisel ve gelişim bilgilerinin yer aldığı "karne sertifikaları"nı verdi.


Projenin iki temel amacı var


Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından ücretsiz uygulanacak proje ile çocukların sportif bedensel özelliklerini bilimsel metotlarla tespit edilip, daha başarılı olabilecekleri branşlara yönlendirilmeleri ve  ülkemize ait norm tablolarının oluşturulmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35