banner29

“Geleceğin Müslüman Düşünürleri” masaya yatırıldı

İbn Haldun Üniversitesi ile İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF-DC) ortaklığıyla düzenlenen “Geleceğin Müslüman Düşünürleri Forumu”nun ilk oturumu yapıldı.

“Geleceğin Müslüman Düşünürleri” masaya yatırıldı
 Panelin açılışında konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Müslüman ülkelerin birlik ve bütünlüğü tehdit ediliyor” dedi.

 

“Entelektüel Yeterlilik ve Bağımsızlık” temasıyla İbn Haldun Üniversitesi’nde düzenlenen panele Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

 

“İdeolojik savaşların yerini medeniyet savaşları aldı”


Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Forum’un açılışında yaptığı konuşmada, yeryüzünün stratejik haritalarının yeniden çizildiğini belirterek; “Bu yeni oluşumların merkezinde ise İslam dünyası ve Türkiye var. Artık ideolojik savaşların yerini medeniyet savaşları aldı. Müslüman ülkelerin birlik ve bütünlüğü tehdit ediliyor ancak bu konuda “Dünya 5’ten büyüktür” ifadesini tek başına bütün dünyaya haykırabilen bir Cumhurbaşkanına sahibiz, bununla ne kadar gurur duysak azdır” ifadelerini kullandı.

 

“Bütün Dünya huzur arayışı içerisinde”


İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, bütün dünyanın huzur ve mutluluk arayışı içerisinde olduğuna işaret ederek "Bütün dünyanın bir huzur aradığı, gerçek mutluluğu aradığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde Müslümanların huzursuzluk içerisinde kaybolan insanlığa sunacağı çok ciddi teklifler var. Çok ciddi hayat anlayışı, çok ciddi medeniyet tasavvuru var. O yüzden yarınımızı bugünden şekillendirmenin önemine inanıyoruz." diye konuştu.

 

"İçinde bulunduğumuz çağda düşünmüyoruz”


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "İçinde bulunduğumuz çağda düşünmüyoruz, sadece enformasyonu işliyoruz” dedi. Kalın şunları kaydetti: “Gerçek düşünme, soyut, alakasız, popüler olmayan ve kar getirmeyen bir şey olarak görülüyor. Hazır çözümler üretmiyor, herhangi bir başlık vermiyor, bu nedenle popüler değil. İlgi çeken birkaç tweet atarak, sosyal medya fenomeni olabilirsiniz, neden gerçekten düşünesiniz? Bu, içinde bulunduğumuz çağın psikolojisi ve iklimi. Bu, aslında neden gerçekten düşünmeye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor."

 

2 gün süren panelde toplam 34 konuşmacı tebliğ sunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35