banner29

Engelliler Haftası’nda çakı gibi asker oldular

Başakşehirli engelliler askerlik sevincini yaşadı.

Engelliler Haftası’nda çakı gibi asker oldular
 Temsili askerlik uygulaması kapsamında Başakşehirli bedensel ve zihinsel engelli 12 genç 1 günlük temel eğitimlerini yapıp yemin ederek asker oldu.

 

Engelliler Haftası nedeniyle TSK engellilere temsili askerlik törenleri düzenledi. Başakşehir Belediyesi’de engelleri dolayısı ile Peygamber Ocağı’nda askerliğini ifa edemeyen askerlik yaşına gelmiş engelli gençlere askerlik sevincini yaşattı.

 

lçe genelinden 12 bedensel ve zihinsel engelli vatandaş Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Şefliği ekibinin eşliğinde askerliklerini yapmak üzere T.C Kara Kuvvetleri Komutanlığı 6. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı götürüldü. Başakşehir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nin işbirliği ile gerçekleşen programda engelli gençler 1 günlük eğitimin ardından ailelerini gururlandırdı.

 

Başakşehirli gençler güne, T.C Kara Kuvvetleri Komutanlığı 6. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı’nın dağıttığı, her engellinin kendi bedenine göre dikilmiş asker kıyafetlerini giyerek başladı. Engelliler daha sonra eğitim almak için refakatçi askerlerle buluşarak yanaşık düzen eğitimi kapsamında; esas duruş, rahat vaziyeti, elle selamlama, kendini takdim ve emir tekrarı eğitimi aldı. Askerler temel beden eğitimi kapsamında da; vücudu esnetme hareketleri becerilerini kazandı. Engelli mehteran gösterisini izleyen gençler, Harp Silah ve Araçlarının Tanıtılması, Tekmil, And İçme, Tören ve Terhis Belgesinin verilmesinin ardından 1 günlük eğitimlerini tamamladı. Program Alay komutanı, engelli ailelerinin katıldığı yemekle sona erdi. Çocuklarının mutlu gününe ortak olan aileler, sevinç gözyaşı döktü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35