banner29

Engelli istihdamında “İş Oryantasyonu” başladı

Başakşehir Belediyesi engelli istihdamında bir ilke daha imza attı. Kariyer merkezinin işe yerleştirme sürecinden sonra “İş Oryantasyonu” hizmeti vermeye başladı.

Engelli istihdamında “İş Oryantasyonu” başladı
 Engelli bireylere istihdam verildikten sonra çalışma arkadaşlarıyla iletişim ve uyum sorununu ortadan kaldırmayı hedefleyen proje Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülmekte. İlçemiz sınırlarında yaşayan engelli bireyler, belediyemizin istihdam ve kariyer merkezi aracılığıyla işe yerleştirdikten sonra Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Şefliği tarafından oluşturulan bir ekiple iş yerinde ziyaret ediliyor.

 

İşyerinde iletişim ve uyum sorunu kalmıyor


Toplumumuzun engellileri henüz çok tanımıyor olması ve engelli vatandaşlarımızın da kendini doğru ifade edemiyor olması engelli vatandaşlarımızın iş yerinde kendi potansiyelini göstermesini engelliyor. İkili ilişkilerde sorunların ortadan kalkması, hem verimliliğin artması hem de insan ilişkilerinin güçlenmesi adına başlatılan çalışmada görünmeyen duvarlar ortadan kaldırılıyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Şefi Ayhan Bahçeli, “ Ülkemizde engelli istihdamının tercih edilmemesinin en büyük sebeplerinden biri işverenle engelli arasında ki görünmeyen duvardır. Yani işveren engelli bireyi engeline göre hangi pozisyonda, hangi işte çalıştıracağını bilememenin yanında engelli kişi ile işyerinde ki diğer personelin nasıl iletişim kuracağını bilmemesidir. Aynı şekilde engelli birey de işe girdikten sonra o iş yerinde ki diğer insanlarla iletişim yönünden sıkıntı yaşamaktadır “ açıklamasında bulundu.

 

Mutlu işveren mutlu çalışanlar


Engelli istihdamında yaşanılan sorunları ortadan kaldırmak için oluşturulan Oryantasyon ekibinin ilk ziyareti, Özel Aydoğdu Okulları’na işe yerleştirilen ortopedik engelli Nimet Teko ile yine hem ortopedik hem de tek gözü görme engelli olan Şevket Öz’e oldu. Yeni iş yerlerinde ki çalışma arkadaşları ile doğru iletişim kurma, engelli olmayan insanlardaki engelli algısı, önyargılara karşı mücadele yöntemleri ve kendini doğru ifade edebilme hususunda bilgiler verildi.

 

Yeni iş tecrübeleriyle ilgili düşüncelerini paylaşan Nimet Teko,” Ortopedik engelim var. Sağlık sektöründen emekliyim. Çalışma hayatını seviyorum ve buna devam etmek istedim. Telefonuma gelen engelliler komisyonu mesajıyla işe başladım diyebiliriz. Belediyemize bağlı iş kur ayağıyla da irtibatta olan okulumuz sayesinde bugün burada çalışmaktayım. İşveren ve çalışma arkadaşlarım gayet anlayışlı ve nazik” dedi.

 

Hem ortopedik hem de tek gözü görme engelli olan Şevket Öz ise,” Daha öncede iş tecrübelerim oldu. İşimden ayrılma sebebim ise servisimin olmamasıydı. Yeni işyerimde öyle sıkıntılarım yok hatta bizim için en iyisini düşünerek hareket ediyorlar benim için güzel bir başlangıç oldu. Bütün arkadaşlarımız güler yüzlü ve bize çok yardımcı oluyor. Belediyemizin istihdam ayağı bu konuda çok iyi çalışıyor. Teşekkür ediyorum” dedi.

 

Mesai arkadaşları ve yöneticilerin dikkat etmesi gerekenler


İşe yerleştirilen engelli vatandaşların çalışma arkadaşlarına ve yöneticilerine de dikkat etmeleri gereken konularda uyarılarda bulunan Oryantasyon ekibi, çalışma koşullarını engellilerin gereksinimlerine  uyarlamaları ya da engellilik nedeniyle bunun mümkün olmadığı durumlarda çalışma alanını buna göre düzenlemeleri, ayrımcılık yapılmaması, hangi mimari değişikliğe ihtiyaçlarının olduğunu, işverenlerin engelliye bakışının değişmesi, engellilerin yeteneklerini ortaya çıkarıcı tedbirlerin alınması, bilgi, beceri, üretkenliklerini teşvik ve takdir etmeleri gerekliliğine dair bilinçlendirme çalışması yapmakta.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35