banner29

Çevreye duyarlı gençler iş başında

Başakşehir Belediyesi Living Lab ve PAGÇEV işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte öğrencilere ambalaj atıklarını doğru ayrıştırma eğitimi verildi. Öğrenciler daha sonra sosyal medya üzerinden geri dönüşüm kampanyası için yarışacak.

Çevreye duyarlı gençler iş başında

 

Başakşehir Belediyesi Living Lab ve PAGÇEV işbirliğiyle gerçekleşen etkinlikte öğrencilere geri dönüşüm bilinci aşılandı. 10-15 yaş arası teknolojiye meraklı ve çevreye duyarlı çocukların bir araya geldiği kampanyada PAGÇEV’in sevimli maskotu PAG’da çocuklara eşlik etti.

 

Geri Dönüşüm sunumuyla ilk etapta eğitim alan çocuklar, PAGÇEV’in hazırlamış olduğu ambalaj atıklarını doğru ayırmayı deneyimleyerek atıkların nasıl ayrıştırılması gerektiğini öğrendi. Daha sonra gençler kendi sosyal medya kampanyalarını tasarlayarak en iyi proje oluşturmak için yarıştı.

 

Geri Dönüşüm İçerikli Sosyal Medya Kampanyaları Tasarlıyoruz etkinliği iki etapta gerçekleşecek. Sunumlar ve uygulamaların yer aldığı etkinlik 21 Haziran’da ikinci grubun kampanya çekimleriyle son bulacak.

 

PROJELER SOSYAL MEDYADA BEĞENİYE SUNULACAK


Başakşehir Living Lab ekibinin destekleriyle projelerini sosyal medyada paylaşacak olan çocuklar, youtube kanalında yayınlanacak videolarında en çok beğeni alan ekip ödüllendirilecek ve sürpriz hediyeler verilecek. Videolar 30 Haziran Cuma günü saat 12:00’ye kadar izleyiciler tarafından oylanabilecek.

 

Proje hakkında bilgi veren PAGÇEV Çevre ve Atık Yönetimi Uzmanı Habibe Tosun,” Ambalaj atıklarının ayrı toplanılması ve geri dönüşüme kazandırılması konusunda faaliyet gösteriyoruz. Belediye ve atık toplama tesisleriyle ortaklaşa çalışıyoruz. Başakşehir Belediyesiyle de ortaklaşa çalışıyoruz ve çocuklar için Living Lab Merkezi’nde böyle bir proje geliştirmeye karar verdik. Çocuklar sosyal içerikli videolar çekecekler ve geri dönüşümle ilgili mesajlar iletecekler. Bu videolar sosyal medyada paylaşılacak ve beğeni sayısına göre ödüller verilecek.”   

 

Geri dönüşüm çalışmalarını uygulamalı olarak öğrenen çocuklar heyecanlarını paylaştı:

 

Meryem Turmer, “Amerika’dan geldik ve İstanbul’da üç yıldır yaşıyoruz. Başakşehir’de oturuyoruz. 6. sınıf öğrencisiyim. Living Lab merkeziyle yeni tanıştım ve çok beğendim. Bugün geri dönüşüm hakkında çok faydalı bilgiler öğrendim. Atıklarımızı nasıl değerlendirebileceğimizi ve bizlere tekrar nasıl döndüğünü öğrendim.”

 

Ömer Avcıoğlu,” Bir koli çöp içerisinden geri dönüşüm için ayrıştırmayı uygulamalı öğrenmek çok güzel bir deneyim oldu. Aileme de bu konuda neler yapmaları gerektiğini ben öğreteceğim.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35