banner32

Bu park diğerlerinden farklı

Başakşehir’in en çevreci parkı hizmete açıldı

Bu park diğerlerinden farklı
 İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biri olan Başakşehir, yeni ve farklı bir parka daha kavuştu. Oto lastiği, varil, buzdolabı kapağı, pet şişe, atık su borusu gibi atık ve hurda malzemelerin kullanıldığı Geri Dönüşüm Parkı, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ve çevreci

Profesör Orhan Kural tarafından hizmete açıldı.

Başakşehir’in en çevreci parkı, törenle hizmete açıldı. Sular Vadisi’nde tamamı geri dönüştürebilen malzemelerden üretilen Geri Dönüşüm Parkı’nın açılışı, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, çevreci ve gezgin Prof. Dr. Orhan Kural, sanatçı Zeliha Sunal, belediye başkan yardımcıları ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.


Tabelası buzdolabı kapağından…


Geri Dönüşüm Parkı’nda kullanılmış metal, ahşap ve plastik malzemelerden üretilen oyun grupları ve oturma grupları büyük beğeni topladı. Başkan Kartoğlu, tabelası bile buzdolabı kapağından tasarlanan parktaki birbirinden ilginç ve renkli ürünleri Prof. Dr. Orhan Kural ve sanatçı Zeliha Sunal ile birlikte tek tek inceledi.


Amaç geri dönüşüm ve çevre bilinci oluşturmak


Park sayesinde çocuklar başta olmak üzere toplumda geri dönüşüm ve çevre ile ilgili bilinç oluşmasını amaçladıklarını belirten Başkan Kartoğlu, “Çok başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum. Geri dönüşüm Parkı’ndaki ürünler konusunda liseli gençlerimizin fikirlerini aldık ve ürünleri birlikte yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve herkesi parkımıza bekliyoruz” dedi.


Çocuklar Geri Dönüşüm Parkı’nı çok sevdi


Atık metal malzemelerle tasarlanan enstrümanlar ve müzik aletleri, hurda malzemeler ve oto lastiklerinden yapılan yeşil kurbağa, varil ve atık borulardan üretilen örümcek ile kolları atık su borularıyla tasarlanan ahtapot özellikle çocukların ilgisini çekti. Parkta, oto lastiklerinden yapılan dev bir lastik adamın yanı sıra pet şişelerden tasarlanan zürafa ve mamut heykeli bulunuyor.


Hurda otomobil çiçek bahçesine dönüştü


Parkın girişinde çiçek bahçesine dönüştürülen hurda otomobil de büyük ilgi gördü. Parkta ayrıca ziyaretçilere, “1 ton atık kâğıt, 17 ağacın kesilmesine engel oluyor”, “1 ton plastik atığın geri dönüşümü 42 litre benzin tasarrufu sağlıyor” gibi çevre bilinci oluşturmaya yönelik bilgiler de veriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35