banner32

Belediyeden engelli ve ailelerine manevi rehberlik

Başakşehir Belediyesi, ilçede yaşayan engellilerin daha rahat ve huzurlu yaşaması için çalışmalarını sürdürüyor. 2016 yılından bu yana "Engelsiz Ev Ziyaretleri"ni sürdüren Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, ‘Manevi destek ziyaretleri’ projesi ile de engelli vatandaşlarına ve ailelerine psikolojik destek vermeye başladı. Proje kapsamında engelli bireyi olan aileler evlerinde ziyaret edilerek uzmanlar tarafından manevi destek veriliyor.

Belediyeden engelli ve ailelerine manevi rehberlik
Dosyam sorumluluk projeleri ile dikkat çeken Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, sene boyunca engelli vatandaşların eğitim, istihdam, ulaşım, yemek, sağlık gibi sorunlarına çözüm üretiyor. Engelli vatandaşlarını manevi olarak da desteklemek amacı ile kolları sıvayan Başakşehir Belediyesi ilçede ikamet eden engelli ailelerini evlerinde ziyaret ediyor. Toplumda dezavantajlı konumda olan engelli bireyler ve ailelerin yaşadıkları çeşitli sıkıntıların onlar üzerinde oluşturduğu psikolojik baskıyı azaltabilmek ve ailelerin moral motivasyonlarını arttırabilmek amacıyla başlatılan ‘Manevi destek ziyaretleri’ 15 günlük periyotlar halinde devam ediyor.

Diyanet’in “manevi rehberlik ve danışmanlık” hizmeti bize ilham oldu

Manevi Destek Uzmanı ve Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü ekipleri eşliğinde gerçekleşen ziyaretler ile ilgili Sosyal Yardım İşleri Müdürü Dr. Şaduman Kutay şu bilgileri aktardı; “Engelsiz ev ziyaretlerine 2016 yılından bu yana devam ediyoruz. Bu zaman içerisinde ziyaret ettiğimiz ailelerde bazı sıkıntılara tanık olduk. Toplumda engelli bir birey olarak yaşamanın zorlukları yanında engelli bir bireyin ailesinin, yakınlarının da yaşadığı çeşitli problemleri ve bunların onlar üzerinde oluşturduğu psikolojik baskıyı gözlemledik. Bu alanda bir çözüm arayışına girdik. Araştırmalarımız esnasında Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ocak 2015’ten bu yana hastanelerde yürüttükleri “manevi rehberlik ve danışmanlık” hizmeti bize ilham oldu. Bu projeyi belediyemiz sınırlarındaki engelli ailelerinde gerçekleştirme kararı aldık. Bir insan hangi dine mensup olursa olsun, manevi destek sorunlarla başa çıkma konusunda çok önemlidir. Psikolojik destek maneviyatla beslendiğinde çok daha etkili olur. Buradan yola çıkarak, ilçemiz müftülüğünün görevlendirmiş olduğu, konusunda uzman bir “manevi destek uzmanı” ve müdürlüğümüzde görevli sosyoloğumuz bu ailelerimizi ziyaret ediyorlar. Onlara engelli bir kişinin bakımını üstlenmenin faziletleri, ne kadar büyük bir işi başardıkları noktasında telkinlerde bulunuyorlar. Amacımız bu ailelerin moral ve motivasyonunu biraz da olsa yükseltebilmek, daha kaliteli bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilmektir.”


‘Veli mutlu ise engelli bireyde mutludur’

Manevi Destek Hizmetlerine eşlik eden Başakşehir İlçe Müftülüğü görevlisi Serap Dursun proje ile ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Engelli yakını olmak zor ve meşakkat isteyen bir yolculuk. Engelli çocuğu, yakını olan aileler aynı zamanda şefkate, ilgiye ve manevi desteğe hepimizden daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Biz de Başakşehir Belediyesi ile ilçede yaşayan engelli ailelerimize bu noktada yardımcı olmak istedik. Onların gönüllerine dokunarak karşılaştıkları manevi problemleri daha hızlı, hasarsız atlatabilmelerine yardım etmek ve engelli yakınlarına daha faydalı olabilmek için çalışmalar yürütüyoruz. Öncelikle onları dinliyoruz, bize açılmalarını sağlıyoruz. Çünkü bu ailelerin anlaşıldıklarını hissetmeleri gerekiyor. Engelli ailesi olmak normal bir hastalık gibi geçici bir süreç değil. Anne ve babaların ya da engelliye bakan bireyin maddi imkânlar kadar manevi olarak da bu süreçte desteklenmesi gerekiyor. Engelli bireyin mutluluğu velisinin mutlu olmasına bağlıdır.”

‘Belediye kendi akrabalarımdan daha çok yanımda oldu’

"Manevi Destek Ziyaretleri" projesi kapsamında son ziyaret 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle 27 yaşındaki engelli oğlu Haydar Aktaş’a tek başına bakan Fehmiye Aktaş’ın evine yapıldı.

Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü ekipleri tarafından proje kapsamında organize edilen ziyarete; Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü Dr. Şaduman Kutay, Manevi Destek Uzmanı, Müftülük Görevlisi Serap Dursun ve sosyolog Beyhan Tuncer katıldı.

Belediye yetkililerinin ziyaretinden dolayı memnun olduklarını belirten Fehmiye Aktaş, 21 yıldır Başakşehir’de yaşıyor. Eşi vefat eden Aktaş engelli oğluna bakıyor. Başakşehir Belediyesi’nin Destekkartı ile gıda ve giyim desteği alıyor ve engelsiz ulaşım hizmetinden de faydalanıyor. Aktaş, “Kocam öldüğünde biz de öldük, dedim. Rabbime ‘bize yardım et’ diye dua ediyordum, Allah belediyemizi gönderdi. Her yerin belediyesinden bizim belediyemiz daha güzel çalışıyor. Gecekondumu da satsam belediyenin desteğinin yanına yanaşamam. Destek kartımla mutfak ihtiyaçlarımı karşılıyorum, belediye sayesinde oğluma misler gibi bakıyorum. Belediye kendi akrabalarımdan daha çok yanımda oldu, destek oldu. Bunu sadece ben demiyorum çevremde tanıdığım herkes diyor. Belediye, bu çocuklar sayesinde bizim kadar sevap kazanıyor. Allah bin defa sizlerden razı olsun.” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35