banner32

Başkan Kartoğlu Velibaba Cemevi’nde

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Hızır orucu kurbanı sebebiyle Şahintepe Velibaba Cemevi’nde düzenlenen cem ibadeti programına katıldı.

Başkan Kartoğlu Velibaba Cemevi’nde
 Alevi inancının önemli günlerinden “Hızır Orucu”, 13-14-15 Şubat tarihlerinde üçer gün olarak tutulup, kurban ve cem ibadeti ile sonlanıyorBuna göre Hızır orucu üç gün (salı-çarşamba-perşembe) tutulduktan sonra, yani perşembeyi cumaya bağlayan gece evin hanımı tarafından (en yaşlısı-kâmili) genişçe bir tepsi içerisinde dibekte iyice kavrulmuş olan Orta Anadolu’da Köme veya Kömme, Doğu Anadolu’da ise Qawute veya Qawut (Kavut) olarak ifade edilen lokmanın üstü kapatılarak bir odaya konuluyorAlevi inancına göre perşembeyi cumaya bağlayan gece Hızır gelerek Qawute’ye bir iz veya işaret koyar. Daha sonra Qawuteeğer kesilmişse kurban ile birlikte lokma olarak dağıtılır. Ardından da cem ibadeti yapılır.

 

Cem ibadeti öncesinde bir konuşma yapan Başkan Kartoğlu, “Allah ettiğiniz ibadetleri, tuttuğunuz oruçları kabul etsin. Farklı mezhep ve kültürlerden olsak bile önemli olan bir arada birbirimize saygı ve sevgi içerisinde yaşamayı başarabilmektir. Bunu layıkıyla yapabildiğimizi düşünüyorum. Bu akşam aranızda bulunmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35