banner32

Başakşehir’de Hergün Gönül Sofraları Kuruluyor

Başakşehir Belediyesi, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi yaşlı, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşların sofrasına konuk oluyor. İhtiyaç sahibi yaklaşık 200 ailenin iftar ve sahur yemekleri her gün kapılarına kadar götürülüyor.

Başakşehir’de Hergün Gönül Sofraları Kuruluyor
 Başakşehir Belediyesi, sıcak yemek uygulaması ile Ramazan ayının bereketini ihtiyaç sahibi vatandaşların sofralarında yaşatıyor. 2013 yılında başlatılan uygulama kapsamında 65 yaş üzeri yalnız ya da eşiyle yaşayanlar, evinde engelli birey bulunduğu için yemek yapamayanlar ve ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur yemekleri veriliyor.  

 

Yaşlı ve engellilerin yüzü ‘sıcak yemek’ ile gülüyor


Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri, otomasyon sistemine kayıtlı isimleri Ramazan öncesinde tek tek evlerinde ziyaret ederek verileri güncelliyor. Elde edilen veriler ışığında sıcak yemek listeleri hazırlanıyor. Bu liste dışında, Başakşehir Belediyesi’nin İletişim ve Koordinasyon Merkezi (BİKOM) ile iletişime geçen vatandaşların talepleri de değerlendiriliyor.

 

İhtiyaç sahiplerinin iftar ve sahuru Belediye’den


3 çeşit sıcak yemek ve tatlıdan oluşan iftar menüsü ile kahvaltılıklar ve meyve suyundan oluşan sahur menüsü, Başakşehir Belediyesi’nin yemekhanesinde hijyenik koşullarda hazırlanıyor. Sıcak ve soğuk yemekler, vakumlu kutular içerisinde Başakşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından iftar öncesinde ihtiyaç sahiplerine teslim ediliyor. Her gün 340 kişinin barındığı 198 aileye sıcak yemek ulaştırılıyor.

 

Kartoğlu: Ramazan paylaşmanın da ayı


Ramazan’ın aynı zamanda paylaşma ayı da olduğuna dikkat çeken Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Ramazan’ın manevi atmosferinin tüm Başakşehir’de yaşanması için gayret gösteriyoruz. Sıcak yemek hizmetimiz ile ihtiyaç sahiplerine her gün korunaklı kaplarda 3 çeşit yemek ve tatlıdan oluşan menü ile sahur için kahvaltılıklar ikram ediyoruz. 2013 yılında başlayan sıcak yemek hizmetimiz ile bugüne kadar 2 bin 100 ihtiyaç sahibine 63 bin sıcak yemek ikramında bulunduk” dedi.

 

İhtiyaç sahipleri uygulamadan memnun


Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından evlerinde her gün gönül sofraları kurulan vatandaşlar da uygulamadan hayli memnun. Engelli oğluyla birlikte Fenertepe’de oturan Şaziment Albayrak, “Yıllardır Ramazan’da her gün kapımız çalınıyor, sıcak yemeğimiz getiriliyor. Belediyemize ve Belediye Başkanımıza sürekli dua ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” diye konuştu.

 

60 yıllık hayat arkadaşına bakan Ali Yılmaz Baş da, şunları söyledi:

 

“Eşim 5 yıldır yürüyemiyor. Bu hizmet sayesinde tüm zamanımı ona ayırıyorum. Bizlere her konuda destek olan Belediyemize çok teşekkür ediyorum.”

 

Çocuğu olmayan ve Şahintepe’de tek başına yaşayan Zekiye Tekin de, “Belediyemiz Ramazan’da bizleri yalnız bırakmıyor. Evlatlarım bana her gün güzel yemekler getiriyor. Çok memnunum. Allah, emeği geçen herkesten razı olsun” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35