banner25

Başakşehir'in Bilgi Hazinesi Millet Kıraathanesi

Türkiye’nin en büyük millet kıraathanesi olan Başakşehir Millet Kıraathanesi, kitapseverlerin vazgeçilmez adresi oldu. 2019 yılında hizmete giren kıraathaneye  üye olan kitapseverlerin sayısı 30 bini geçti. Çevre ilçelerden de kitapseverlerin buluşma noktası olan millet kıraathanesi, modern kütüphanecilikte öncü oldu.

Başakşehir'in Bilgi Hazinesi Millet Kıraathanesi

Başakşehir Millet Kıraathanesi, açıldığı günden bu yana hem kitap kurtlarının hem de keyifli sohbetlerin merkezi oldu. 14 Mart 2019’da hizmete giren kıraathane onbinlerce kitapsevere ev ortamında keyifli vakit geçirme imkânı sağlıyor. 112 bin 881 kitap kapasiteli Başakşehir Millet Kıraathanesi’ne kitapseverlerin ilgisi her geçen gün artıyor.

Her kategoride eser bulmak mümkün

Başakşehir Millet Kıraathanesi’ne üye olan kitapsever sayısı 30 bin 142’ye ulaştı. Üyeler romandan edebiyata, tarihten teknolojiye kadar 82 farklı kategoride yer alan eserlerden yararlandı. Farklı yaş gruplarından üyeler en çok roman ve edebiyat türlerini tercih etti.

İster basılı, ister sesli kitap hizmeti

Modern kütüphanecilikte öncülük yapan Başakşehir Millet Kıraathanesi’nin zengin kataloğunda 70 bin 124 basılı kitap, 22 bin 455 e-kitap, 19 bin 987 sesli kitap ve Braille alfabesi ile hazırlanmış 315 kabartmalı kitap yer alıyor.

95 bin ödünç kitap

Başakşehir Millet Kıraathanesi’nden bugüne kadar 95 bin 523 ödünç kitap alındı. Kıraathaneye girişlerde rezervasyon sistemine de geçildi. Kovid-19 salgını sürecinde kıraathaneye gelmek isteyen okurlar, online ya da kıraathane girişindeki görevlilere başvurarak kaydını gerçekleştirebiliyor. Kaydını yaptıranlar, doluluk oranına göre içeri alınıyor. Kayıt işlemi, bilgisayar ve akıllı telefonların yanı sıra kıraathane girişindeki ekranlardan kolaylıkla yapılabiliyor. Kaydın ardından telefonlara gelen karekod turnikelere okutularak içeri girilebiliyor.

Pandemi kuralları titizlikle uygulanıyor

Başakşehir Millet Kıraathanesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında kitapseverlere hizmet vermeye devam ediyor. Tedbirlerin en üst seviyede olduğu kıraathanede, maskeden dezenfektana, masa ve sandalyelerden kitap hijyenine kadar tüm tedbirler titizlikle uygulanıyor.

İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2021, 15:11

Hüseyin ÇETİNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35