banner25

Başakşehir Afetlere Karşı Güçleniyor

Başakşehir Belediyesi, deprem başta olmak üzere doğal afetlere karşı hazırlıklarını üç koldan sürdürüyor. İlçe genelindeki Afet İstasyonları’nı yenilenirken, 29 acil toplanma alanı için yeni tabelalar hazırlandı. Ayrıca Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Sivil Savunma Ekibi kuruluyor.İstanbul’un en modern ilçelerinden Başakşehir’de, olası afetlere karşı hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Başakşehir Belediyesi, çalışmalar kapsamında ilçe genelinde 12 noktada bulunan Afet İstasyonları’nı (AFİS) yeniledi.

Başakşehir Afetlere Karşı Güçleniyor
 AFİS’lerde yaşamsal malzemeler bulunuyor

Biri Başakşehir 5. Etap’taki İBB Akşemsettin Ortaokulu bahçesinde konumlandırılan Afet İstasyonları’nda deprem başta olmak üzere herhangi bir doğal afetten sonra ihtiyaç duyulacak her türlü malzeme bulunuyor. Halk arasında “deprem konteyneri” olarak da adlandırılan konteynerlerdeki; jenaratörden küreğe, el fenerinden kurtarma ekipmanlarına kadar her türlü yaşamsal malzeme kontrol edildi ve kullanım süresi dolanlar yenileriyle değiştirildi. 
Başakşehir Times/Hüseyin Çetiner 

Afet ve Acil Durum Toplanma Alanlarına tabela 

Başakşehir Belediyesi, deprem başta olmak üzere olası bir afet durumunda vatandaşların ilk toplanacakları yer olarak belirlenen “Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları”na ilişkin önemli bir çalışmayı tamamladı. İlçe genelindeki 29 Afet ve Acil Durum Toplanma Alanı için tabelalar hazırlandı.

İlk tabela Belediye Başkanlığı bahçesine konuldu

İlk tabela, afet ve acil durum toplanma alanlarından biri olan Başakşehir Belediye Başkanlığı Binası önüne konuldu. Tabelalar ile afet ve acil durum toplanma alanları daha bilinir hale gelmesi amaçlanıyor. Başakşehir’deki tüm semtler dikkate alınarak belirlenen toplanma noktalarının sayısının artırılması planlanıyor.

Sivil Savunma Ekibi kuruluyor

Başakşehir Belediyesi, Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Sivil Savunma Ekibi kurulmasına yönelik hazırlıklarını da tamamladı. Sivil Savunma Ekibi’nde yer alacak sivil savunma eğitmenlerinin yetiştirilmesi amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile işbirliği yapıldı. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden deprem uzmanlarının vereceği “Afet Bilinci ve Yapısal Olmayan Tehlikeli Alanlar (YOTA) Eğitimi”ni tamamlayıp Doğal Afet Uzmanı olmaya hak kazanan 10-15 kişilik ekip, Başakşehir’deki sivil toplum kuruluşlarına, okullara ve kamu kurumlarına doğal afetler konusunda eğitimler verecek. 

100 bin kişiye eğitim verilecek

Afetlere karşı hazırlıkların bir ayağı olan eğitimlerin önemine değinen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Sivil Savunma Ekibimiz ile ilçe genelinde 100 bin Başakşehirliye ulaşmayı hedefliyoruz. Çocuklarımız başta olmak üzere gençlerimize, kadınlarımıza, yaşlılarımıza ve engellilerimize eğitim vererek başta deprem olmak üzere toplumda afet bilinci oluşturmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.  

Kaynak:Başakşehir Times

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35