banner32

Bakmer’de kanser tarama bilgilendirmeleri başladı

Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (Bakmer)’de, kadınlara yönelik olarak Toplum Sağlığı ve Aile Hekimliği tarafından yapılan kanser taramaları konusunda bilgilendirme toplantıları başladı. Başakşehir Toplum Sağlığı Merkezi tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme toplantıları Bakmer’de spor aktiviteleri ve söyleşiler öncesinde yapılacak.

Bakmer’de kanser tarama bilgilendirmeleri başladı
Bilgilendirme toplantılarının ilki Bakmer’de Cuma Sohbetleri öncesinde Başakşehir Toplum Sağlığı Merkezi’nde Dr. Fatma Büşra Öztürk ve Dr. Gül Sümeyye Atasoy tarafından gerçekleştirildi. Kadınlarda en sık rastlanılan kanser türü olan Rahim Ağzı Kanseri, Meme Kanseri ve Bağırsak Kanserinde erken teşhisin önemli olduğunu belirten Dr. Fatma Büşra Öztürk şöyle devam etti, “Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. HPV Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Kadınlarımız, ilçelerindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde testleri ücretsiz olarak yaptırabilirler. Kanser erken teşhisinde en önemli rol taramalardır. 5 yılda bir yaptırılan HPV TESTİ kanserden korunmak için en iyi yöntemdir. Kanser öncüsü lezyon aşamasında veya çok erken evre kanser aşamasında yakalandığında şifa ile sonuçlanma olasılığı oldukça yüksek bir hastalıktır. 30-65 yaş aralığındaki bayanların en az bir kez HPV smear aldırması, bunun sonrasında 5 yılda bir HPV smear tekrarı yaptırması, 65 yaşına gelmiş son iki testi negatif olanların taramasının sonlandırılması şeklinde ülkemizde yapılmaktadır. Smear alındığı zamanda kanser olup olmadığını gösterirken, HPV testi 5 yıl içinde kanser olma ihtimali hakkında bilgi verir. Aile sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak HPV smear alınmaktadır. Testler kanseri erken evrede yakalanmış olduğundan birçok yaşam kurtulmuştur.”
 
‘Erken teşhis hayat kurtarır’
Toplumda kanserle ilgili yanlış bilinen konulara da değinen Öztürk şöyle devam etti, “Her kadın risk altındadır. Kadınların yaklaşık % 80’i yaşamlarının bir anında serviks kanserine neden olabilen bir virüsle enfekte olacaktır. Toplumda söylenen yanlızca yaşlı kadınlar için kansere yakalanma riski vardır, bu da yanlıştır. Gerçekten serviks kanserine evrimleşebilen bir virüsle enfekte olmanın yaşı yoktur. Kırk beş yaş altı kadınlarda en sık görülen kanser türü serviks kanseridir. Sağlıklı yaşam tarzı enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olabilmesine rağmen, virüse yakalanmanızı engellemeyecektir. Aşılanmayla birlikte düzenli HPV smear testi taraması en iyi korunma yolunuzdur.  Erken teşhis hayat kurtarır, aile hekiminize ve toplum sağlığı merkezlerine başvurarak HPV-Smer aldırarak kanser taramanızı yaptırın.”
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35