banner32

Bakmer’de Eklem ağrıları ve romatizma konuşuldu

Medical Park hastaneleri iş birliğiyle düzenlenen BAKMER söyleşilerinde bu hafta eklem ağrıları ve romatizma üzerine önemli bilgiler paylaşıldı.

Bakmer’de Eklem ağrıları ve romatizma konuşuldu

 

Eklem ağrısı neden olur, romatizma nedir, türleri nelerdir, sık görülen romatizmal rahatsızlıklar ve romatizmadan korunma yöntemleri İç hastalıkları ve Romatoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Soy’un anlatımıyla gerçekleşti. Söyleşiye Başakşehirliler yoğun ilgi gösterdi.

 

Neden romatizma oluşur?


Romatizmanın tanımıyla konuşmasına başlayan Prof. Dr. Mehmet Soy, “Başta eklemler olmak üzere birçok organ ve dokuda direkt ya da dolaylı olarak zararlanmalara yol açabilen bir hastalıklar grubudur romatizma. İltihaplı ve itihapsız, lokal ve sistemik gibi türleri bulunmaktadır. Genetik, çevresel faktörler, dişeti iltihapları, diyet ve kilo gibi birçok sebep romatizmaya neden olabiliyor. Sabah eklemlerdeki sertlik, el parmaklarında soğukta beyazlaşma ya da morarma, ağız-göz kuruluğu, güneşte cildin aşırı hassas olması, tekrarlayan karın ağrıları, ağız içi yaraları ve açıklanamayan deri döküntüleri romatizmanın genel belirtileri arasında sayılabilir.

 

Romatizma hakkında doğru bilinen yanlışlar


Halk arasında yaygın bir hastalık olduğundan bir çok doğru zannetiğimiz yanlış bulunmaktadır diyen Soy, “Romatizmanın sadece eklemleri tutan bir hastalık olduğu, Sadece yaşılarda ve kadınlarda göründüğü, soğuk havalarda ortaya çıktığı, tedavisinin olmadığı, eklem sıvısı almanın ve kortizon kullanmanın zararlı olduğu gibi bir çok bilgi ortalıkta dolanmaktadır. Romatizmadan korunmak istiyorsak düzenli egzersiz yapılmalıdır, fazla kilolar verilmelidir, enfeksyonlardan korunmak gerekir, tütün ürünleri bırakılmalıdır, diş eti iltihabı tedavisi uygulanmalıdır, beslenmeye dikkat edilerek stresten uzak durulmalıdır” uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35