banner29

Bahçeşehir'e İkinci Gölet: Hayatpark

Bahçeşehir 1 Kısım’da yer alan ve genişletme çalışmaları esnasında, “yeşil alanlarımız yok ediliyor” diye eleştirilen Başakşehir Belediyesi, Bahçeşehir’e ikinci bir gölet park kazandırdı.

Bahçeşehir'e İkinci Gölet: Hayatpark
 Bahçeşehir Hoşdere mevkiinde yaklaşık 150 bin metrekare toplam alana inşa edilen ve ortasında 7 bin metrekarelik biyolojik gölet olan Hayatpark’a 128 tür bitki ekilirken, çeşitli türde toplam bin 600 adet ağaç dikildi.  

 

Bahçeşehir 1 Kısım’da yer alan ve genişletme çalışmaları esnasında, “yeşil alanlarımız yok ediliyor” diye eleştirilen Başakşehir Belediyesi, Bahçeşehir’e ikinci bir gölet park kazandırdı.

 


Bahçeşehir Hoşdere mevkiinde yaklaşık 150 bin  metrekare toplam alandan oluşan Hayatpark, sürdürülebilirlik esasını dayanmakla birlikte, Osmanlıdaki gibi cami merkezli yapılaşma ile etrafında birbirinden güzel konut projelerini barındırıyor.
 


Kendi enerjisini üretiyor 


Muhteşem parkın içinde park aydınlatmasını destekleyen güneş enerji panelleri yer alıyor. Ayrıca elektrikli araçların çoğalmaya başlaması sebebiyle Elektrikli Şarj İstasyonu kuruldu. 4 tane elektrikli araç şarj ünitesinin bulunduğu istasyon üzerindeki güneş enerji panelleri ile destekleniyor. Havuzlu cami hayran bırakıyor

 

Türkiye'de ilk defa uygulanan mimari ile inşa edilen 2 bin 500 kişilik caminin, üç tarafı  sularla çevrili. 7 bin metrekare büyüklüğündeki Biyolojik Gölet'ten gelen suların transfer edildiği havuz Hayatpark Camii'ne ayrı bir güzellik katıyor. Yanına inşa edilen ve eski Osmanlı evlerini andıran kurs binası girişi kafeterya hizmeti verecek.  

 


Mavi ve yeşil bir arada

Ortasında 7 bin metrekarelik devasa biyolojik gölet olan Hayatpark içerisinde  çınar, çam, ıhlamur, manolya gibi toplam 1.600 adet ağaç dikildi. 

 


Sanat ve spor aktiviteleri

 

Yediden yetmişe herkesin vakit geçirmesi hedeflenen parkta, çeşitli yaş gruplarına göre oyun alanları, spor alanları, bisiklet yolu, koşu parkuru, mini golf, kaykay pisti, piknik alanı, basket sahası ve tenis kortu mevcut. Parkta ayrıca küçük çaplı sanatsal etkinlikler için Anfi tiyatro sahnesi de yer alıyor.

 


“2 milyon m2 yeşil alan kazandırdık

 

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Bahçeşehir Gölet bölgesinde yürüyüş yolu ve çevre düzenlemesi yaptıkları esnada bazı grupların belediyeyi yeşil düşmanlığı ile suçladığını öne sürerek, “Hayatpark ve Tatarcık Parkı ile Bahçeşehir’e 170 bin metrekare yeşil alan kazandırdık” diye konuştu.

 

Kartoğlu, Kayaşehir’de inşaatları tamamlanmak üzere olan 360 bin metrekarelik Botanik Park ve 1,5 milyon metrekarelik Kayapark tamamlandığında ilçeye toplamda 2 milyon metrekare yeşil alan daha kazandıracaklarını kaydederek, “Kişi başına 20,7 metrekare yeşil alan ile İstanbul’un en yeşil ilçelerinden biriyiz. Başakşehir’e kazandırdıkları eserler ve yeni yeşil alanlardan dolayı TOKİ ve Emlak Konut’a teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35