banner29

Atık yağ denetiminden geçene Teşekkür Belgesi

Başakşehir ilçe genelinde atık yağ kullanımına yönelik çalışan işyerleri denetlenerek kızartmalık yağların geri dönüşümü sağlanıyor.

Atık yağ denetiminden geçene Teşekkür Belgesi
 Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Başakşehir’deki lokantalar, sanayi mutfakları, yemekhaneler, hazır yemek üretimi yapan firmalar ve oteller ile diğer yerlerde gerekli atık yağ denetimlerini yaparak kızartmalık yağ üreten işletmelerin lisanslı geri kazanım tesisleriyle yıllık sözleşme yapmalarını sağlıyor.

 

Geri dönüşüm için oluşturulan özel ekiplerce çıkılan denetimlerde düzenli atık yağ teslim eden firmalar arasından ilk 100 belirlenerek firma adına teşekkür belgesi veriliyor. Ayrıca 01.01.2018 tarih itibari ile Ulusal Atık Taşıma Formları kaldırarak atıkların teslimi mobil olarak Çevre Bilgi Sistemi ‘ne kayıt olmaları sağlanıyor.

 

Evlerde de atık yağlar toplanıyor


Başakşehir sınırları dâhilinde bütün mahalle muhtarlıkları, camiler ve okullara da bitkisel atık yağ bidonları koyularak buralardan çıkan atık yağların da geri dönüşümü sağlanıyor. Evlerde vatandaşların biriktirdiği atık yağları da bu noktalara bırakılabilecekleri bilgisi veriliyor. Ayrıca atık yağ bidonu isteyen site veya apartmanlara da bidon temini yapılıyor. Bidonu dolan site ve apartman sakinleri ilgili ekiplere haber vererek geri dönüşüm tesislerine ulaştırılıyor.

 

1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor


Kızartmalık atık yağlar biodizel üretiminde kullanılarak geri kazanımı sağlanıyor. Kullanılmış bitkisel atık yağlar su kirliliğinin %25’ini oluştururken, bir litre atık yağın lavabodan dökülmesi halinde yaklaşık bir milyon litre içme suyunu kullanılamaz hale getirdiği ifade ediliyor. Bu nedenlerden ötürü 06.06.2015 tarih ve 29378 sayılı Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği ile bitkisel atık yağların doğrudan alıcı ortama verilmesi yasaklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35