banner25

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turu başladı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, İstanbul-İstanbul etabıyla start aldı.

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet turu başladı
 
Turun startını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç verdi. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ında yer aldığı başlangıç noktasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Dünya Bisiklet Federasyonu Başkanı Brian Cookson, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da bulundu.
 
Toplam 123 sporcunun katıldığı ve 129,2 kilometre mesafe katedilecek İstanbul-İstanbul etabının resmi başlangıcı ise Beşiktaş’ta, Barbaros Bulvarı'nda yapıldı.
 
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun ilk gününe katılan Bakan Çağatay Kılıç yarış öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Bakan Çağatay Kılıç uluslararası organizasyonlarda ülkemizin son yıllarda önemli mesafeler aldığını belirterek, “Görmek istemeyenler olsa Türkiye’nin önemli uluslararası spor organizasyonlarına başarıyla ev sahipliği yapıyor . Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleşen ve finaline iştirak edeceği 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun başlangıç noktasındayız. Dünya Bisiklet Federasyonu Başkanı da bugün burada bizimle beraber. Bisiklet turu İstanbul Boğazında gerçekleşiyor ve tüm dünya Euro Sport gibi önemli televizyon kuruluşları aracılığıyla takip ediyor” diye konuştu.
 
Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Spor Parklarından da 30 amatör bisikletçi de pedal çevirdi.
 
Boğaziçi Köprüsü'nü geçip Beykoz'a yönelen bisikletçiler, daha sonra tekrar Avrupa yakasına dönüp, tarihi yarımadada pedal çevirerek. Turun ilk etabını, Sultanahmet'teki At Meydanı'nda tamamladı.
 
1 MAYIS'TA BİTECEK

İstanbul-İstanbul etabıyla başlayan yarış 8 günde tamamlanacak. Tur, 8 farklı etabın ardından, 1 Mayıs Pazar günü İzmir'de sona erecek. 
 
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, 1963'ten beri düzenlenen tur, ilk kez bu yıl, sahil şeridinden çıkıp yurdun iç kesimlerinden de geçerek Anadolu'yu dünyaya tanıtacak. Son durağın İstanbul olduğu önceki yılların aksine, bu yıl startı İstanbul'dan verilen organizasyonda, sporcular, Kapadokya, Konya, Aksaray ve Seydişehir etaplarıyla, kıyı şeridinin yanı sıra iç bölgelerde de pedal çevirecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35