banner29

5. Siyer Yarışması sınavına yoğun katılım

Beş ilçe okulunda eş zamanlı olarak yapılan sınavda 5 bin öğrenci katıldı. Yarışmanın finali 21 Mayıs 2016, Cumartesi günü yapılacak.

5. Siyer Yarışması sınavına yoğun katılım
Başakşehir Belediyesi Bilgievlerine kayıtlı 3.4.5.6.7.8. sınıf ilçe okul öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen sınav 5. Siyer Yarışması’nın ilk ayağını oluşturuyor. Peygamber Efendimizin hayatına dair bilgilerin ölçüldüğü sınav, 3. 4. sınıflar birinci, 5.6.7.8. sınıflar ikinci olmak üzere iki kategoride yapıldı. 2 saat süren Genel Sınav, Başakşehir Emin Saraç İmam Hatip Lisesi, Tepe İlköğretim Okulu, Ahmet Kabaklı İlköğretim Okulu, Şahintepe İmam Hatip Ortaokulu ve Kayaşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eş zamanlı olarak yapıldı.
 
Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli olarak 100 soru soruldu. Sınavın sonuçları bir hafta içerisinde açıklanacak. Sınavda dereceye giren her bir bilgievinden üç öğrenci siyer finalinde yarışmaya hak kazanacak. 21 Mayıs 2016, Cumartesi günü yapılacak olan finalde 7 Bilgievi’nin finalistleri ter dökecek.
 
5 yılda 15 bin öğrenci katıldı

Katılımcıların Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatını öğrenmelerini sağlamak, bir yandan da öğrendiklerini pekiştirmek için yapılan Siyer Yarışması Genel Sınavı'na öğrenciler aylar öncesinden hazırlanmaya başladı. Bilgievleri Siyer Kulübü ile Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatı hakkındaki birçok bilgiye ulaşabilen öğrencilere zümre öğretmenleri tarafından özel olarak hazırlanan ücretsiz kitapçıklar dağıtıldı. Öğretmenler, belirli periyotlarla öğrencilere değerlendirmeler yaptı, örnek sorular çözüldü.
 
5 yıldır yapılan Siyer Sınavlarına yaklaşık 15 bin öğrenci katıldı. Yıl boyunca bilgievlerinde gerçekleşen Siyer Kulüplerine 2.500 öğrenci devam ediyor.
 
Kaynak kitaplar, Bilgievi öğretmenleri tarafından hazırlandı

Siyer Yarışmalarına hazırlanan öğrencilerin kaynak kitap ve testleri Bilgieleri tarafından hazırlanıyor. Başakşehir Belediyesi Bilgievleri Siyer Kulübü Zümresi’nin hazırladığı ‘Sevgili Peygamberimize yolculuk’ kitabı öğrencilere peygamberimizi daha yakından tanıtırken aynı zamanda Siyer Yarşması’na hazırlanan öğrencilere de kaynaklık etti. 5 bölümden oluşan kitapta, Peygamberimiz yolculuk, Peygamberimizin hayatı, ilk vahiy, Medine’ye Hicret ve Savaşa izin verilmesi başlıkları yer alıyor.
 
‘Bu yarışmanın kaybedeni yok’

Eren Yağış: “Bu yarışmaya uzun süredir hazırlanıyorum. Sınav güzel geçti. Sınava hazırlanırken Peygamber Efendimizin hayatını yakından öğrendim. Peygamber Efendimizin doğruluğu, güvenirliğini, merhametini, yardımseverliğini kendime örnek alıyorum.”
 
İmran Hoş (Veli) : “Çocuklarımız siyer konusunda bilgievlerinde çok güzel bir eğitim alıyor. Bizde onları destekledik, yardımcı kitaplardan çalışmasını sağladık. Çocuğum peygamberimizin hayatını gözyaşları ile okudu. Çocuklarımız bilgievine severek devam ediyor.”
 
Mehmet Ekşi (Veli) : “Çocuğum yarışmaya hazırlanırken elimizden geldiğince yardımcı olduk. Bende tekrar Efendimizin hayatını okudum, çocuğuma anlattım. Bu sınavla Peygamberimizin ahlakını nasıl bir insan olduğunu öğrenciler, bu proje bu anlamda çok güzel.”
 
Onur Kesepara (Bilgievi öğretmeni) : “Bilgievleri olarak öğrencilerimizin Hz. Muhammed (s.a.v)’e sevgi ve muhabbet beslemelerini işliyoruz. Tüm bunların yanında sınava hazırlanıyoruz, Peygamberimizin hayatını ne kadar öğrenmişiz onu bu sınavla ölçüyoruz. Bu yarışmanın kaybedeni yok.”
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35