banner32

0-6 yaş dönemi gelişim özellikleri

Yeni sezona birbirinden zengin içerik ve programlarıyla Başakşehirli kadınların vaz geçilmez merkezi olan BAKMER, aile eğitim seminerleriyle bilgilendirmeye devam ediyor.

0-6 yaş dönemi gelişim özellikleri
  

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nin katkılarıyla gerçekleşen programda 0-6 yaş döneminde çocuk gelişiminin önemi ve özellikleri konuşuldu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Feryal Savcı’nın sunumuyla gerçekleşen söyleşide çocukların büyümesi ve gelişimi üzerine kritik bilgiler paylaşıldı.

 

Çocukların temel gereksinimlerini karşılamak çok önemli


Beslenme, sağlık, eğitim, bakım, sosyal ve duygusal gereksinimleri karşılanan çocukların özgüvenlerinin daha yüksek olduğunu söyleyen Feryal Savcı, “ Yeni doğan bebek uyarıları ilkel reflekslerdir, üçüncü aydan itibaren çevresindeki kişileri keşfetmeye başlar. 8.ayda nesnelerin devamlılığı gelişirken yürüme ile birlikte çevresini keşfederek tanımaya çalışır. Çocuğunuz 6 aylık olduğu halde oturtulduğunda ya da kucakta dik tutukluğunda başını dik tutamıyorsa, boynunu kontrol edemiyorsa, 8 aylık olduğu halde desteksiz oturamıyorsa, 18 ayı geçmesine rağmen hala yürümek için çabası yoksa, çiğneme ve yutma ile ilgili problemleri varsa zihinsel engel veya Cerebral Palsy (beyin felci) olma ihtimaline çok dikkat edilmelidir.”

 

Motor gelişiminin çocuk üzerinde etkileri


6 yaşına kadar çocukların motor gelişimlerinin doğru yönlendirildiği takdirde geri dönüşlerinin olumlu olacağını belirten Uzman Feryal Savcı, “ Motor gelişimi büyük ve küçük kasların kontrolü şeklinde ayrılmaktadır. Büyük kasların motor gelişiminde çocuklar daha çok vücudunu kontrol etmeye yöneliktir ancak küçük kasların kontrolü daha çok el becerileri ve benzer yetenekler üzerine kuruludur” diyerek yaşlara göre bu becerilerin detaylarından bahsetti.

 

Söyleşi sonunda Uzman Feryal Savcı katılımcıların sorularını da yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35