banner29

Başakşehir'de Kadir Gecesi

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu ifade edilen Kadir Gecesi Başakşehir’de iki camide düzenlenen özel programlar ile idrak edildi.

Başakşehir'de Kadir Gecesi
 Başakşehir’de ilçe Camileri doldu taştı.

Başakşehir Times Haber Merkezi

 

Başakşehir Belediyesi tarafından hazırlanan programlarda Kayaşehir Hz. Hüseyin Camisi’nde Ahmet Bulut, Fenertepe Gazi Süleymanpaşa Camisisi’nde ise Ali Rıza Temel, Kadir Gecesi'ne özel sunumlarıyla yer aldı.  Başakşehirlilerin yoğun bir katılım gösterdiği Cami programlarında ilçe sakinleri hep birlikte dualar etti.

 

Tövbe edip aynı hataları yapmamamız gerekiyor’

 

Başakşehir Belediyesi ilçe camilerinde düzenlediği programlarıyla ilçe sakinlerine Kur’an dolu bir gece yaşattı.

 

Kayaşehir Hz. Hüseyin Camisi’nde düzenlenen programa katılan Ahmet Akbulut, “Bir kimse işlediği günahtan dolayı vicdan azabı çekiyor, rahatsızlık duyuyorsa bu imanın alametidir. Aynı şekilde işlediği sevaplar onu mutlu ediyorsa bu da imanın alametidir. Allah tövbeleri kabul edendir. Ama tövbe ettikten sonra o günahı işlediğin muhitinde durmaman, uzak durman gerekir. Peygamber Efendimiz, ‘can boğaz gelmeden kişinin ettiği tüm tövbeler kabul olur’ buyurmuştur. Tövbemiz yalancı tövbesi olmamalıdır. Tövbe edip aynı hataları yapmamamız gerekiyor. Son dönemde moda oldu, hacca gidip tekrar eski yaşantısına dönme. Hacda söz veriyoruz Rabbimize. Sözümüzü hacdan sonra da tutmalıyız. Hacca giden pek çok Müslüman nerede olduğunun farkına varamıyor. Sağlam bir tövbe ettiğimizde Rabbimiz o günahı hiç işlememiş gibi sayar hatta kuluna o günahı bile unutturur. Kulu mahçup olmasın ister. Ramazan ayını geldiği halde bir kul Allah (c.c) kendini affettiremez ise yazıklar olsun o kişiye. Çünkü Ramazan’da Rabbimiz şeytanı bağlamıştır, cennetin kapısını ardına kadar açmıştır. Cehennem kapıları kapanmıştır. Tam silkinecek, kendine geleceği zaman o ay umurunda değil ise yapacak bir şey kalmaz” dedi.

 

‘Allah (c.c) ile buluşmak isteyenler namaza dursunlar’

 

Başımız dara düşünce dua ediyoruz, diyen Akbulut sözlerini şöyle sürdürdü, “ Bütün insanlar yaradılış itibari ile Rabbini tanıyacak, kulluk edecek şekilde yaratılmışlardır. Günahlarımız bizi Rabbimizden uzaklaştırsa da tövbe ile tekrar yakınlaşırız. Ramazan ayı işte bu nedenle arınmak, kendimize gelmek için bir fırsat ayıdır. Ramazan gelince ibadete başlayacağım diyenler züğürt tesellisi içerisindedir. Ömrümüz boyunca teravih ve bayram namazını kaçırmasak bir Müslüman olarak bir günlük sabah namazının yerini tutar mı? Şu mübarek Kadir Gecesi’nde kendimize temiz bir sayfa açalım. Söz verelim Rabbimize, geldim Allahım yanına, diye. Namaz uykudan hayırlıdır, demiştir Rabbimiz. Bir kul namazdan çıktıktan kişi Rabbimle buluştum, dese yalan olmaz. Allah (c.c) ile buluşmak isteyenler namaza dursunlar. Bugün eğer Ramazan ayında kazandığımız güzellikleri sonrasında devam ettiremiyorsak, Allah (c.c) ile aramız açılacaktır. Allah beş vakit namazla yoklama yaptırıyor. İş yerinde, okulda devamsızlığın bir sınırı var. Biz Allah c.c) nazarında kendimizi yok yazdırmayalım.”

 

Cemaate şerbet, lokum dağıtıldı

 

Cami programları çıkışında vatandaşlara Belediyenin ikramı olan şerbet, lokum, dağıtıldı.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35