banner29

Komşu İnisiyatifi Vadiyi inletti “Killer vadide elini çek“

Killer Holding’in Vadi’de yapacağı Rezidansa karşı çıkan Başakşehir 4.ve 5.Etap site sakinleri Sular vadisinde yürüyüş ve basın açıklaması yaparak yapılacak Rezidans’ı istemediklerini haykırdılar.

HABERİN GALERİSİ
komşu  inisiyatifi i

komşu inisiyatifi i

Milletvekilleri halkı yalnız bırakmadı 

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu,Başakşehir ilçe başkanı Özgür Karabat eşi Dilek Karabat ve yönetim kurulu üyeleri, CHP.Başakşehir ve İBB.meclis üyesi Serdar Bayraktar,CHP.Başakşehir Belediye meclis üyeleri gurup başkan vekili Bektaş Ulusan, MHP.İstanbul Milletvekili Atilla Kaya,Başakşehir ilçe başkanı Aytekin Horasan , Kadın kolları başkanı Emine Arslan, yönetim kurulu üyeleri,Saadet Partisi  Başakşehir ilçe başkanı Yusuf Güşen ve yönetim kurulu üyeleri başta olmak üzere çok sayıda vatandaşın katıldığı protesto yürüyüşü ve basın açıklaması demokratik olgunluk içinde yapıldı.
 
Vadi Center’dan MADO’ya kadar yürüyüşle protesto 
 
Yüzlerce site sakini Vadi Center’da başlayan yürüyüşe katılarak park olması gereken bir yerde 25 katlı Rezidans yapılmak istenmesine karşı çıkarak başladıkları yürüyüşü olgunluk içinde MADO’ya kadar yaptılar.
 
MADO önünde yeni katılımlarla daha da kalabalıklaşan gurup burada hazırladıkları basın açıklamalarını demokratik olgunluk içinde okudular.
 
MHP.Milletvekili Atilla Kaya’yanınızdayız dedi
 
Basın açıklamasının okunmasından sonra duygu ve düşüncelerini ifade etmek üzere MHP.İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’ya söz hakkı verildi.
 
Kaya yaptığı konuşma da park olması gereken bir yerde siyasi bağlantılarına güvenerek her türlü izni alanlara karşı MHP.olarak site sakinlerinin yanında olacaklarını ifade etti. Kaya 2009 yılındaki İBB.belediye başkan adayları şehir planlamacısı Ahmet Turgut’un elde ettiği bilgiler ışığında oluşturulan belgelerle mecliste soru önergesi vereceklerini söyledi.
 
CHP ilçe başkanı Özgür Karabat her şekilde yanınızdayız sözü verdi
 
Eşi,yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile protesto yürüyüşüne ve basın açıklamasına ciddi bir destek veren CHP.Başakşehir ilçe başkanı Özgür Karabat kent ve ilçe yöneticilerine anlamlı mesajlar verdi. Karabat konuşmasında, bir saatlik adaletle hükmetmek bir günlük ibadete bedeldir dedi. Kul hakkının çok önemli olduğunu ifade eden Özgür Karabat burada parti ve siyasi görüşün hiç mi hiç önemi yok dedi. CHP ilçe örgütü olarak yapılmak istenen haksızlığı engellemek adına yapılması gereken ne var ise her zaman emrinizdeyiz dedi.
 
MHP İlçe Başkanı Aytekin Horasan yalnız değilsini mesajı verdi
 
MHP. Başakşehir ilçe başkanı Aytekin Horasan ise yaptığı kısa konuşmada zaten İstanbul Milletvekilimiz Atilla Kaya ve Şehir planlamacısı 2009 İBB.adayımız Ahmet Turgut gereken her şeyi ifade ettiler.Benim tekrar aynı şeyleri konuşarak vaktinizi almaya gerek yok ancak şunu ifade edeyim ki MHP.Başakşehir ilçe başkanlığı olarak hep yanınızda olacağız dedi.
 
Saadet Partisi Başakşehir ilçe başkanı Yusuf Güşen bu kadar da olmaz dedi
  
Konuşmasına besmele ve selamlama ile başlayan Saadet Partisi Başakşehir ilçe başkanı Yusuf Güşen Eski arkadaşlarımızın mücahitlikten müteahhitliğe terfi ettiklerini biliyorduk,ama bu kadar da dere yataklarına, park alanlarına Rezidans dikeceklerini düşünememiştik dedi.
 
Güşen Saadet partisi olarak kendilerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Sözlerini eğer Killer marketin yeri bana ait olsaydı aynı şekilde 25 kat rezidans izni verirler miydi gibi çarpıcı bir örnekle konuşmasını tamamlayarak tüm katılımcılara saygılarını sundu.
 
Komşu İnisiyatifi ise şunları söyledi
 
Gazetemize konuşan komşu inisiyatifi yetkileri ise ilginç konulara temas ettiler. “Komşu inisiyatifi olarak kişisel ikbal peşinde olmadıklarını ifade eden yetkililer biz 4.Etap’ta daire satın alırken sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamak istediğimiz için o zamanın parası ile ciddi bir bedel ödeyerek dairemizi satın almıştık.
 
10 yıldır vadi çalışmasının bitmesi beklerken son aldığımız bilgilere göre dere yatağına 25 kat yüksekliğinde Rezidans ve AVM.yapılmak istendiğini duyduğumuz zaman bunun doğru olamayacağın düşündük.Yaptığımız araştırmalarda bizzat Başakşehir Belediye başkanı Mevlüt Uysyal’ın olaya yaklaşımı adamların tapulu arsaları istediklerini yaparlar sözü bizi şoke etti dediler.
 
Killerin yanı başında villası olan bir inisiyatif üyesi ben 2 tane daha arkadaşımla bir araya gelerek villalarımızı yıkıp yerine 25 katlı rezidans yapmak istesek İBB ve ilçe belediyesi tapulu arsanız istediğinizi yapın diyecekse biz de hemen inşaat başlamak istiyoruz diyerek her tapusu olanın istediği binayı yapamayacağını ifade etmesi ilginç bir benzetme oldu.
 
İstanbul mimarlar ve mühendisler odasına sesleniyoruz
 
Çevre ve toplumu ilgilendiren bir çok konuda güzel çalışmalar yapan İstanbul mimarlar ve mühendisler odasının bu işe müdahil olmasını isteyen inisiyatif yetkilileri biz bir çevre katliamını önlemek istiyoruz. Birileri de rantlarına rant katmanın derdinde. Cesetlerimizin çiğnenmesi pahasına da olsa burada her hangi bir inşaatın başlamasına müsaade etmeyeceğiz dediler.
 
Pankartlar ilginçti 
 
KillerVadiden elini çek,Sular vadisi menfaat vadisi olmasın, Sular Vadisine Rezidansve AVM.istemiyoruz ,Killer Vadimziden ve camimizden elini çek,Susma Sustukça sıra sana gelecek, başta olmak üzere birbirinden ilginç pankartlar taşıyan 4.ve 5.etap site sakinleri’nin Başakşehir Belediye başkanı Mevlüt Uysal’a ve kendilerine destek vermeyen AK Partiye kızgınlıklarını ifade etmeleri manidardı.
 
AK Parti oy deposunda yara alıyor
 
29 Mart 2009 seçimlerinde belediye başkanlığını 7 bin oy farkı ile alan Ak Parti nin % 80’e yakın oy aldığı 4.ve 5 Etap’ta Killer’in Rezidansı başta olmak üzere inşaatlara izin verilmesi etap sakinlerini ciddi derecede rahatsız etmiş gözüküyor.

Belli etmeselerde Killer Marketin yerine Rezidans’ın yapılıyor olması AK Parti Başakşehir ilçe başkanı ve yönetimini de ciddi derece yaşayacakları oy kaybından dolayı rahatsız ediyor. Burada ki seçmen AK Partinin seçimi alıp almamasına etki edecek oranda olduğu biliniyor.
2009 seçiminde çok az sayılabilecek bir oy farkı ile Belediye başkanlığını kazanan AK parti’nin bu süreçte Killerin yanın damı yoksa Vadinin betona teslim olmasına karşı direnen halkın yanında mı yer alacağı ise merak konusu olmuş durumda.
 
Yayın grubu olarak bir süre önce “Dere yataklarında zenginlere inşaat yapmak serbest” manşet haberimizden sonra her gün onlarca ihbar alıyoruz. Bu konudaki haberlerimizi www.istanbultimes.com.tr ve www.basaksehirtimes.com da ve Gazetelerimizde takip edebilirsiniz.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ;

BASIN AÇIKLAMASI

 Çok Değerli Basın Mensupları, biz KİPTAŞ’tan 4. Etap 2. Kısımdaki evimizi 2002 senesinde teslim aldık. Başakşehir’de ev alma sebebimiz Büyükşehir Belediye kuruluşu olan KİPTAŞ’ın depreme güvenli‚yeşili bol‚altyapısı sağlam evler yapacağına ilişkin vaadi ve bizimde buna inancımız oldu. O yıllarda evimizi alırken bankaya borçlanarak ve cüzi tasarruflarımızla aldık. Çevremize, dostumuza da tavsiye ettik ve aldırdık. Feshane’deki kura çekilişini hala hatırlıyoruz. KİPTAŞ’ın bize gönderdiği o zamanki Tanıtım Kitabında, Vaziyet ve meri imar planlarında, şimdiki Kiler marketin yeri, Park olarak yazıyordu‚KİPTAŞ’ın satış görevlileri İstanbul'un en büyük Park ve KİPTAŞ Ormanının buraya yapılacağını ballandırarak anlatıyordu. Buna göre çok büyük şerefiye bedelleri ödedik. Evimize yerleştikten sonra anlatılan‚planlarda gösterilen, o parkın yerine, Kiler market açıldı. İhtiyaç giderir‚varsın olsun dedik. Parkta Ormanda sonra yapılır elbet dedik. Park bugün Sular Vadisi olarak hala yapılıyor‚10 sene geçti‚sene 2012.

 2004-2005'li senelerde Site Yönetiminin bize gönderdiği Bütçe planlarında Kiler market ve girişteki Benzinci kiracı olarak‚cüzi bir kira ödüyor gözüküyorlardı. KİPTAŞ Park ve Ormanında bir market ve bir benzinlik doğmuş‚büyümüş‚site yönetimine kira ödüyordu. Varsın olsun dedik. Ama bir buçuk ay önce bir komşumuzdan‚Kiler'in marketini yıkacağını‚yerine AVM ve Rezidans olan 60-70 metrelik bir duvar dikeceğini öğrendik. Çok üzüldük.8 Komşu Belediye Başkanımız Mevlut UYSAL’a gittik, kendisi bize “Kiler Grubun burasının tapusunu aldığını ve tapusu olanın istediğini yapacağını” söyledi. Bizim Park ve Orman‚pardon KİPTAŞ’ın bana evimi satarken ki Park ve Ormanı, şimdi oldu tapulu Kiler duvarı. Ekilip büyüyenler, şimdi boy atıyor.Bizde gölgesinde kalacağız.Önce park orman‚sonra site yönetimine kiracı‚sonrada tapulu malı olmuş.Ne isterse yaparmış.İyide bizde de var bir tapu.Burada oturan sakinler olarak bir araya gelip Gökdelen mi dikelim? Bu, Şehircilik anlayışına ve kanunlara aykırı olmaz mı? Site Yönetimi ortak alanlarımız olan parklarımıza, Sular Vadisine neden sahip çıkmıyor? Ortak alanlarla ilgili giderler için bizden yüklü bir Bütçe için para alıyorsa, yeşilimizi de korumalıdır. Kiler’deki tapuysa bizdeki de tapu. Biz tapumuzu her isteyene gösterebilirizde‚ Kilerde olduğu söylenen tapuyu Kiler yada birileri bir siteye filan bir örneğini koyuverse de bir görsem ben o tapuyu. Kim‚Kimin Yerini‚Ne Zaman‚Kime satmış‚görsek. Biz evimizin önüne duvar istemiyoruz! Kiler marketin çatısına koydurduğu baz istasyonlarını sağlığımızla oynadığı için istemiyoruz! Şimdide Bölgede Emsallerinin üzerinde bir İmar ve Yapı Ruhsatı vererek, haksız kazanca göz yumarak Başakşehir’lilerin Ruh sağlığını yok ederek huzurumuzu, yeşilimizi, trafiğimizi yok edeceklere buradan hatırlatmak isteriz.

 09 Eylül 2009 Sabahı yağan yağmur sonucu, oluşan felaketin başlangıç yeri burasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ o günlerde şöyle demişti: “AYAMAMA Deresinin hat yatağını işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz, bu konuda yargı kararlarına bakmaksızın dere yataklarında hangi bina varsa yerle bir edeceğiz ve bedeli de ne ise çekmeye hazırız” demişti. Her şiddetli yağmurda taşan, çevreye tehlike oluşturan Ayamama Deresi o tarihte Basın Ekspres yolunu dahi sular altında bırakmıştı. Yüzlerce işyeri sular altında kalmıştı. İkitelli-Güneşli bölgesinde vatandaşlar araçlarının üstüne çıkarak, kurtarılmayı bekledi, sel suları dere kenarındaki bazı işyerlerinin 3. Katına kadar ulaştı. Kurtulan kurtuldu, kurtarılamayan Komşuları ise, burada rahmetle anıyorum.09 Eylül 2009’da meydana gelen o sel felaketinin bir mağduru da şu anki Kiler market binası oldu, günlerce sel suları altında kaldı, günlerce kötü kokulardan hizmet veremedi. Şimdi aynı yere Rezidans, AVM yapmayı nasıl düşünüyor?

 Bir Dere Yatağı ve park olan Sular Vadisinde, Başbakanımızın kurduğu yerin imar planları değiştirilerek önce kiracı market, sonra tapu sahibi, şimdide 20-25 katlı bir Rezidans ve AVM dikilmesini istemiyoruz. Bu yapılırsa, her türlü yasal hakkımızı kullanarak mücadele edeceğiz. Başakşehir’in kişi başına düşen yeşil miktarı azdır, biz yeşil artsın istiyoruz. Parkın park kalmasını istiyoruz. Huzur ve ferahlık istiyoruz. Yeşilimizi azaltmaya, huzurumuzu çalmaya, dere yatağına duvar dikmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

 Başakşehir’i kuran Başbakanımız Sayın Erdoğan, duy sesimizi!

Başakşehir’i inşa eden KİPTAŞ, semtimizi, Başak mahallemizi yaşanmaz hale getirme!

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın TOPBAŞ, değişen imar planlarını iptal et!

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL, sorumluluklarını unutma, vicdanları kanatma, Parkları satma, Komşularını ranta kurban etme!

Komşu İnsiyatifi olarak İmar Planları ilk haline dönene, yeşilimiz standartların üstüne çıkana kadar mücadelemiz sürecektir!

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34