banner32

Başakşehirli engellilere kariyer planlama günü

Başakşehir’de ikamet eden engelli vatandaşlar için ‘Kariyer Planlama Günü’ düzenlendi.

Başakşehirli engellilere kariyer planlama günü
 Başakşehir Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği tarafından düzenlenen Engelli Kariyer Planlama Etkinliğinde engelli vatandaşlar kariyer rotalarını uzmanlar ile belirledi.
 
Engelli vatandaşların ilgi ve yetenekleri belirleniyor

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen organizasyona Türkiye Beyazay Derneği yetkilileri ve Başakşehir’de ikamet eden engelli vatandaşlar katıldı.
 
Etkinliğe, İŞKUR Hizmet noktası görevi de yapan Başakşehir Belediyesi’ne başvuru yapan 138 engelli ilçe sakini davet edildi. Katılımcılar Türkiye Beyazay Derneği Eğitmeni Mehmet Çelenk tarafından eğitim verildi. Çelenk, engellilerin yasal hakları, kariyer planlaması konularında bilgiler aktardı, iş görüşmeleri için ipuçları verdi.
 
Eğitimin ardından birebir görüşmelere geçildi. Türkiye Beyazay Derneği yetkilileri, engelli vatandaşların potansiyelini ortaya çıkartmaya yönelik görüşmeler gerçekleştirdi. Başvuru sahiplerinin ilgi ve yeteneklerini belirledi. Görüşmeler sırasında Başakşehir Belediyesi İŞKUR noktası olarak başvurular da aldı.
 
İş sonrasında da destek sürüyor

150’ye yakın firmanın kayıtlı olduğu Türkiye Beyazay Derneği görüşmelerin ardından başvuru sahiplerini niteliklerine uygun işlere yönlendiriyor.  Dernek başvuru sahiplerini iş görüşmelerine götürüyor. İşe yerleştirilen engelli vatandaşların sonrasın da da durumları takip edilerek, destek olunuyor.
 
Türkiye Beyazay Derneği İstanbul Şube Başkanı, Proje Koordinatörü Hanife Baykal, “Başakşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Çalışmada her kişi ile birebir görüşüyoruz. Yeteneği, becerisi, engeli belirleniyor ve kendilerine uygun işlere yerleştiriyor. Kişinin özellikleri bizim yazılım programımıza yükleniyor. Son iki yıldır 150 civarında kişiyi işe yerleştirdik.”
 
‘En son çareyi Başakşehir Belediyesi’nde buldum’

Etkinliğe katılan Başakşehirli vatandaşlar düşüncelerini şu şekilde dile getirdi.
 
Hüseyin Sönmez: “20 yaşındayım, bacağımda kalıcı bir engelim var. Ayakta çalışamıyorum. Başakşehir Belediyesi’ne başvurdum, buraya çağırdılar. En son çareyi Başakşehir Belediyesi’nde buldum, çok ilgileniyorlar.”
 
Gencay Tarhan: “3 yıldır işsizim. Pırlanta imalatçısıyım. Bu görüşmelerden güzel şeyler bekliyorum. Engellilerin yapabileceği işler sınırlı. Başakşehir Belediyesi İŞKUR noktasına başvurmuştum, buraya davet ettiler.”
 
Metin Yoru: “57 yaşındayım. Ayağım felç oldu. Başakşehir’de yaşıyorum. Toplu bir görüşmeye ilk defa geldim. Belediyenin bu organizasyonu yapması çok güzel.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34