banner29

Başakşehir'de Yeşil Alanlara Sonbahar Bakımı

İstanbul’un en yeşil ilçelerinden Başakşehir’de, millet bahçeleri ile park ve bahçelerde sonbahar bakımları yapılmaya başlandı.

Başakşehir'de Yeşil Alanlara Sonbahar Bakımı

 Başakşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ekim ayı boyunca sürecek çalışmalarla yeşil alanları kışa hazırlayacak. 

Kişi başına düşen 21 metrekare yeşil alan ile İstanbul’un en yeşil ilçesi olan Başakşehir’de, ekim ayıyla birlikte yeşil alanlarda sonbahar bakımları yapılıyor. İlçe genelindeki 4 millet bahçesi, Sular Vadisi ve Bahçeşehir Gölet ile park ve bahçelerde yürütülen çalışmalara hız verildi.

Yeşil alanlar kışa hazırlanıyor

Başakşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki yeşil alanlarda bir taraftan dökülen yaprakları toplarken diğer taraftan da çimleri havalandırdıkları çim alanlara kış gübresi atıyor.

Bu çalışmaların yanı sıra mevsimlik çiçekler temizlenip yeniden ekiliyor, yeni ekilecek çiçeklerin yerleri hazırlanıyor. Toprak alanlarda ise belleme, çapa fidan çukuru açılması, saksılı tüplü fidanların dikimi ve yeterli yağış olmadığı için sulama işlemleri yapılıyor.

Bahçelerde bakım nasıl yapılır?

Sonbahar ve kış ayları boyunca bahçelerinin en az bahar ve yaz aylarındaki gibi canlı ve renkli kalmasını isteyenlerin, bahçe bakımlarını ekim ayında yapmaları gerekiyor. Özellikle bahçedeki çiçek ve sebze alanlarında çıkan yabani otlar, yağışın olmadığı uygun hava şartlarında temizlenmeli. Yabani otların temizlendiği çim alanlar, esnek çim tırmığıyla biriken kuru yapraklardan arındırılmalı. Aksi takdirde dökülen ve zamanla çürüyen yapraklar, bu alanlarda mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sevcan ÇOBAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35