banner29

Başakşehir Cami sohbetleri başladı

Başakşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlediği cami programları başladı.

Başakşehir Cami sohbetleri başladı
 Her akşam iki farklı camide teravihten önce gerçekleşen Cami programları Türkiye’nin önde gelen ilahiyatçı ve din alimlerini Başakşehirlilerle buluşturuyor.  ‘Aynı Safta Buluşalım’ sloganı ile düzenlenen Cami Programlarının ikincisi Altınşehir’de yapıldı. Etkinlik kapsamında, Eski Tepe Camisi’nde Kenan Güneş, Hz. İbrahim Camisi’nde ise Mustafa Yaşar ilçe sakinleri ile buluştu.
 
Ramazan günahlarımızdan arınmak için fırsattır’

Teravih öncesi 45 dakika süren Cami Sohbetlerine Başakşehirlilerin ilgisi yoğundu.  Eski Tepe Camisi’nde bir sohbet gerçekleştiren Kenan Güneş, “Ramazan Rabbimizin bizi bütün günahlarımızdan arınmak için fırsat olarak sunmuştur. Sonsuz lütufların sağanak sağanak yağdığı bir aydır. Rabbimiz, müminler oruç sizin üzerinize yazıldı, farz kılındı demiştir. Allah (c.c) bizden önce gelip geçmiş ümmetlere de farz kılmıştır. Sudan bahanelerle oruç tutmamak olmaz. Diyanet İşleri’nin takvimi doğrudur, buna uymak lazımdır. Ümmetimiz bu konuda bile bölünmüştür” dedi.
 
Ramazan’da fidye vermenin önemine de değinen Güneş sözlerini şöyle sürdürdü, “Allah (c.c) oruç tutamayacak kadar hastaysanız fidye vermesi gerekiyor. Kişi ne yiyorsa onu ölçü alarak fidye vermelidir. Fakir ise oruç tutamıyorsa o da rabbine dua edecektir. Allah (c.c) hiçbir kuluna zulüm etmez, bağışlayıcıdır. Kıyamet alametlerinden biride zenginlerin zekât vermeyecek duruma gelmesi, fakirlerde namazı terk etmesi olarak açıklanmıştır.  Şu an biz bu alameti yaşıyoruz. Fakirin işi daha kolaydır. Zengin olmayalım demiyorum ama zenginsek de hakkı ile sadakamızı verelim.”
 
Sohbete katılan vatandaşlara çıkışta Başakşehir Belediyesi’nin ikramı olan lokum ve şerbet dağıtıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34