banner29

Başakşehir Cami Programları devam ediyor

Başakşehirlileri her akşam önde gelen ilahiyatçı ve din âlimlerini Başakşehirlilerle buluşturan Cami programları devam ediyor.

Başakşehir Cami Programları devam ediyor
 Başakşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen cami programlarının son adresi Başakşehir 2. Etap’ta yer alan Ahmet Yesevi Cami ve Güvercintepe Hz. Ali Cami oldu. Ahmet Yesevi Cami programına Ali Rıza Temel konuk olurken, Hz. Ali Camisi’nde ise Mehmet Emin Mülayim sohbeti ile yer aldı.
 
Ahmet Yesevi Cami programında Başakşehirlilerle buluşan Ali Rıza Temel, “Ramazan ayı fırsattır, çünkü Peygamberimiz bir insan kendisini bu ayda affettiremez ise korksun çok yazık etmiş olur, buyurmaktadır. Anne babalar evimizin bereketidir, onlara hürmet etmek gerekir. Ramazan ayında bu güzellikleri fırsatları değerlendirmek gerekmektedir. Elbette çalışan ve çalışmayan bir değildir. 18 saat oruç tutmak zordur, diyorlar ama bir insan gönülden ister ise Allah (c.c)’da onun sabrını verir. Öğle vakti geldiği zaman şartlı refleks gibi yemek gelir. Ama Ramazan’da yemek aklımıza gelmiyor. Demek ki olay biraz da beyin ile ilgilidir. Siz neye kendisiniz şartlarsanız ona yönelirsiniz.”
 
‘İbadetler ahiret sermayesidir’

İnsanların gündelik hayatlarında pek çok şeylerin kölesi olduğunu belirten Temel, sözlerini şöyle sürdürdü, “Sigaranın tiryakisi olanlar bile o uzun oruç döneminde isterse iradesine hakim olabiliyorlar. Oruç tutanlar için cennette özel bir kapı vardır. Bütün ibadetler içerisinde oruç özeldir. Allah (c.c) oruç benim rızam için tutulur, buyurmuştur. İnsanlar haccı, zekâtı, nazmı gösteriş için yapabilir ama oruç gizli yapılan bir şeydir. Bir insan oruç tutuyorsa gerçekten samimidir. Biz namazda Allah (c.c) hatırlarız ama oruç tutarken her zaman hatırlarız.”
 
Dünya’nın imtihan dünyası olduğunu ve bu dünya’da çalışanlarında mükâfatını göreceğini vurgulayan Ali Rıza Temel, “Dünya’da yolcuyuz. Öbür dünya’da yapmadığımız ibadetler için çok pişman olacağız. İbadetler ahiret sermayesidir. Müslümanlık sadece iman ettim demek ile olmaz. İmanımızı amel ile ispat etmeliyiz. İbadetler olmasa Müslümanlığımızı ne ile ispat edeceğiz. İbadetler Allah(c.c)’ı unutmadığımızı göstermektir” dedi.
 
Sohbete katılan vatandaşlara çıkışta Başakşehir Belediyesi’nin ikramı olan lokum ve şerbet dağıtıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34