banner25

BAKMER eğitimleri devam ediyor

Başakşehir Belediyesi tarafından kısa süre önce hayata geçirilen Başakşehir Kadın Aktivite Merkezi (BAKMER)’nde sağlıklı yaşam eğitimleri devam ediyor.

BAKMER eğitimleri devam ediyor
 Vücut Geliştirme Milli Takım Antrenörü ve son 8 yılın vücut geliştirme şampiyonu Zuhal Özkan, sağlıklı ve temel beslenme konulu söyleşide ilçe kadınları ile bir araya geldi.

‘Sağlıklı yaşam sağlıklı beslenmeden geçer’

Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenmeden geçmekte olduğunu belirterek sözlerine başlayan Zuhal Özkan şöyle devam etti, “Spor yapalım ya da yapmayalım bizler ne yersek oyuz. Kadınlarımız özellikle su içmiyor. En büyük problemimiz susuzluk. Hasta değiliz, susuzuz. Bayanlara su içmelerini öneriyorum. Hastalıklarımızın en büyük sebebi de susuzluktur. Şekerden uzak durmalıyız. Bütün basit karbonhidratlar insülin seviyemizi anında yükseltir ve anında düşürür. Bunun yerine bizim kan şekeri seviyemizi dengede tutacak
yiyeceklere ihtiyacımız var. Mesela posalı meyveleri fiziksel aktivite sonrası tüketmemiz gerekiyor.”

Yeterli ve dengeli beslenmenin tarifini de yapan Özkan, öğün atlamayın uyarısında bulundu, “Vücudun büyümesi ve gelişmesi, dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli ve dengeli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır. Çok fazla öğün atlıyoruz. Vücut aç kaldığı zaman bilindiğinin aksine yağ kaybetmez su ve kas kaybeder. Sabah kahvaltımızı krallar gibi, öğle yemeğimizi asiller gibi akşam yemeğimizi fakirler gibi yemeliyiz. Akşam metabolizmamız dinlenmeye geçer, bu nedenle akşam vücuda vereceğiniz su haricindeki her şey yakılmaz yağ olarak kalır.”

‘Temiz beslenmeyi soframıza taşımalıyız’

Temiz beslenmeyi soframıza taşımalıyız, diyen Zuhal Özkan sözlerine şöyle devam etti, “Zeytinyağlı yemekler tüketmeli, kızartmalardan da mümkün olduğu kadar uzak durmalıyız. Ekmek tüketmeyi seviyoruz. Ekmek yerine yulaf tüketmek daha sağlıklı bir tercihtir. Yulaftan ekmek yaparak ta tüketebilirsiniz. Yumurtanın kolesterol yaptığı inancıda kırıldı. Yumurtanın hiçbir problemi yoktur. Yumurtanın proteini çok kalitelidir bunun için tüketmemiz gerekir. Özellikle kemik ile ilgili problem yaşayanların sık tüketmesi gerekiyor. Yumurta, balık yiyemiyorsak keten tohumu, ıspanak, portakal, fındık, çiğ badem tüketilmelidir.”

Zuhal Özkan, söyleşinin sonunda katılımcılarında sorularını yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35