banner29

Aileler ve çocuklar için zor dönem; Ergenlik

Mutlu aile, mutlu toplum projesiyle yoluna devam eden Başakşehir Kent Konseyi ergenlikle ilgili bir seminer düzenledi.

Aileler ve çocuklar için zor dönem; Ergenlik
 Ergenlik problemlerini, anne ve babalara düşen görevleri, görmezden gelinen yanlışların anlatıldığı seminer de Aile Danışmanı Psikoterapist Ferhat Aslan katılımcılara önemli bilgiler verdi.
 
Güvercintepe Bilgievi’nde gerçekleşen söyleşiye ilgi yoğundu. Seminerine bir ergen problemi olan annenin mesajıyla başlayan Ferhat Aslan :” Bu problemlerle karşılaşan birisi olarak benim şuan ki en büyük duam ne biliyor musunuz? Ya rabbi ne olur hiç bir anne babayı evladıyla imtihan etme. Anne diyor ki, kocam olsa boşarım. Baba da diyor ki, karım olsa boşarım ama söz konusu evlat olunca akan sular duruyor. Bunun nasıl bir şey olduğunu iliklerime kadar hissediyorum”
 
Ergenlik sıkıntılı bir dönem

Ergenlik dönemi çok zor bir dönem adeta kan kusturan bir dönem diyen Aslan: “Size biraz abartı gelebilir ama düşündüğünüzde bunları az çok yaşıyorsunuzdur. Çocukları küçük olanlar bunun daha farkın da değiller. Bu problemler ergenlik dönemin de ortaya çıkar. Çocukluk döneminde, erken çocukluk döneminde ve ya 10 yaşına kadar çocuk problemleri buna dahil döneme dahil edilmez.  Sizi çaresiz bıraktıkları dönem ergenlik dönemidir. Bu dönemin görmezden gelemeyeceğimiz kendine ait psikolojik, fizyolojik ve patolojik bir takım sorunları vardır”
 
“Ergenlik dönemi aslında anne babanın verdiğini aldığı dönemdir. Bunu çok net söyleyebilirim anne babanın çocuğuna verdiğini aldığı dönemdir. Ergenlik dönemi illa problemli geçecek diye bir şey yok. Aile ilişkilerine göre evde ki atmosfere göre evde yaz mevsimimi, kış mevsimimi hakim buna göre  ergenliğinde tepkisi değişebiliyor” diyerek aile bireylerini aile içi iletişimleri konusunda uyardı.
 
Seminer sonunda Aile Danışmanı Psikoterapist Ferhat Aslan katılımcıların sorularını yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35