banner32

Uyuyan Güzel:Bahçeşehir

Bahçeşehir güzelliğini; görenlerin övgülerinden, uluslararası kuruluşların verdiği ödüllerle kanıtlamış bir kent dir.Bahçeşehir ismi: Türkiye’nin neresinden olursanız olunuz herkesçe bilinmekte, hayranlıkla anılmakta , özenle izlenmekte, saygı ile tanınmaktadır.

Bahçeşehir öncüdür

Bahçeşehir uydu kent olarak tasarlanmıştır.Bu gün Türkiye’de uydu kentlere en iyi örnekBahçeşehir’dir. Bunun dışında Ankara’da Batıkent, Eryaman, İzmir’de Mavişehir, Bahçeşehir modelini örnek alarak kurulan kentlerdir.Bahçeşehir, kendinden sonra kurulan Alkent, Başakşehir,Ataşehir, Pendik Uyduşehir gibi  kentlerin öncüsü olmuştur.

Bahçeşehir planlıdır

Bahçeşehir kurulurken 14.500 konut olarak planlanmıştır. Bitki örtüsü, hava sürkülasyonu, binaların depreme dayanırlığı,  kapalı oto parkların varlığı, çocuk parkları , yürüyüş alanı,  yazlık ve kışlık sinamaları ,geniş yeşil çevre , bu  çevreyi sulayacak arıtma tesisinin kurulması gibi  çağdaş bir kentte olması gereken her şey  eksiksiz yapılmıştır. İşte,  Bahçe- Şehir’ibir isim tamlaması olmaktan öte, çağdaş bir kent örneğinin simgesidir.
Bahçeşehir’in yok edilişi planlı mı?

Şeyh Edebali '’İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın'’ diyor. Elbette Bahçeşehir’e bakan gözlerin Bahçeşehir’i bozmaması gerekiyordu. Gelin görün ki,  yeni binalarBahçeşehir’in altyapısını bozdu. Nufus yoğunluğunu artırdı. Arıtmayı çalıştırmayarak bahçeleri kuruttu. Yeşili yok etti.   

Altyapı değişince üst yapı da değişti

İnsanların yeni bir yerleşim yerini tercih ettiklerinde öncelikleri vardır. Ulaşım, yeşil, sosyal yapı, çevre, oto park gibi konular bu önceliklerdenbirkaçıdır.Bahçeşehirkurulduğunda , Bahçeşehir’i tercih edenlerin değer ölçüleri bunlardı.

Şimdi ise, her şey değişti. Bahçeşehir’de rahat bir yaşam, Bahçeşehir’de bir konut sahibi olmakisteği  ile yer değişti. Konut sahibi olmak  yatırım aracı olarak düşünülmeye başlandı.  Kiralık konut sahipleri artmaya başladı. Başlangıçta %2-3 olan kiracı sayısı %25-30 lara ulaştı. Kiracıların çoğalması Bahçeşehir’de  hızlı nüfus sirkülasyonunu getirdi. Bahçeşehir’ de; ulaşım, oto park, yeşil, bahçe, milli bayramlar, gölet gibi  değerlere sahip çıkanların sayısı giderekazalmaya başladı. Bahçeşehir’ibahçeşehir yapan değerler bir bir kaybolunca, Bahçeşehir’den göç başladı.

Bir değer daha, Pazartürk kayboluyor

Pazartürk’den istenen, buranın arsasıdır. BADER açtığı davayı kaybederse Pazartürk arsasına bin konut yapılacak. Bahçeşehir’in nüfusu %10 daha artacak. Alt yapı yetersiz kalacak. Trafik sıkışıklığı, su, yol, yeşil alan, okul,nüfus yoğunluğu  sorundu. Sorun olmaya devam edecek. Kısacası bir güzellik daha Bahçeşehir’in bağrından koparılıp birileri için ranta dönüşecek. Aynen Gölet gibi, Loca, Sofa gibi…

Uyuyan güzel , uyan!

Baştan  söylemiştim. Herkes Bahçeşehir’e isteyerek geldi. Ama, gidenler arkalarına bakmadan gittiler. Gidenler haklı mı, haksız mı  ayrı konu. Kalanlar ne yapıyor? Belediye, muhtarlar, siyasi partilerin ilçe başkanları,Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri Bahçeşehir için ne yapıyor? Bu soruyu sormaya başladığımızda uyuyan güzel
o vakit uyanacaktır


Başakşehir Times / Nihat Emeksiz
YORUM EKLE

banner34

banner35