banner29

Havuzlardaki Büyük Tehlikeye Dikkat

Sıcakların başlamasıyla birlikte vatandaşların serinlemek için havuzlara akın ettiğini belirten uzmanlar, girilen havuzların temizliğine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Havuzlardaki Büyük Tehlikeye Dikkat
Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için önerilen sporların başında gelen yüzme ve bu spor için özellikle yaz döneminde kullanılan havuzlar, şehir dışına çıkamayanlar için alternatif çözüm yollarından biri.

Birçok kişinin ortak kullanım alanı olan yüzme havuzları pek çok sağlık problemine de davetiye çıkarıyor. Yeterli hijyen ve uygun dezenfeksiyonu yapılmayan havuzlar aracılığıyla pek çok hastalık bulaşabiliyor. Bu hastalıkların başında ise; mide-barsak enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak, göz ve cilt enfeksiyonları başı çekiyor.

Havuzlar insan ve çevre faktörlü kirleniyor

Son yıllarda havuzlardan kapılan hastalıkların sayısı hızla artarken, havuz temizliği için kullanılan klor ise astım hatta kanser riski de oluşturabiliyor. Özellikle açık yüzme havuzları havaya ve çevreye açık olmaları sebebiyle, dışarıdan gelen olumsuz etkilere maruz kalabiliyor. Hastalıklara neden olan mikroplar, rüzgar ya da yüzücüler gibi diğer nedenlerle havuzlara taşınabiliyor.

Havuzlar kadar güneş kaynaklı rahatsızlıkların ciddi tehlike arz ettiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Melis Şenlik, “Güneşe bağlı gelişen sorunların başında ultra viole A ve UVB ile gelişen deri hasarları, güneş lekeleridir. Güneşe maruz kalacak yetişkinler ve çocuklar mutlaka farklı olmak üzere dermotolojik güneş koruyucu kremler kullanmak zorundadır, aksi takdirde cilt kanserlerine yol açabiliyor” dedi.

Denizler daha güvenli

Mümkünse havuz yerine denizin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Şenlik, havuz kaynaklı bulaşabilecek hastalıklara da değinerek, “Çeşitli mantarlar, tinea denilen havuz mantarları, göz enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir” dedi.

Sıcak ile artan terlemenin yaz aylarında mantar üremesini kolaylaştırdığı için iyi temizlenmeyen havuzlardan; tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo ayrıca, ateşli ishal, idrar yolu enfeksiyonu, göz, kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları ile mantar, uyuz, impetigo gibi deri hastalıkları bulaşabiliyor.

Hangi havuzlar tercih edilmeli

Havuza girmeden önce, duş alınması ve ayakların da dezenfektan sudan geçirilmesi gerekiyor. Sürekli denetlenen havuzları tercih etmemiz gerektiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Şenlik, “Havuzların klorlanmış olması temiz olduğu anlamına gelmez. En güzeli filtreleme yöntemiyle deniz suyu havuzlarda kullanıldığı tesisleri tercih etmek. Mutlaka gözler için deniz gözlüğü kullanılmalı, gözlük kullanılmayacaksa klorlu suya maruz kalmamak için suda gözler açılmamalıdır.

Havuza girerken neler yapılmalı

Havuz kaynaklı hastalıklardan korunmak için yapılması dikkat edilmesi gereken konulara da değinen Beylikdüzü Kolon Hastanesi Uzm. Dr. Melis Şenlik, “Havuza girmeden önce ve havuz çıkışında mutlaka duş alınmalı. Hatta mümkünse dermotolojik bazlı losyon ve kremler kullanılmalıdır. Herhangi bir yara veya deride leke gördükleri zaman dermatoloğa başvurmalıdırlar. Çoğu hastamız vücudundaki yara ve lekeleri geçeceğini düşündüğü için doktora gitmiyor. Belki ufak bir tedavi ile iyileşebilecekken lekeler tüm vücuduna yayılmış oluyor” dedi.

Basit önlemlerle hastalıklardan korunmak mümkün

Havuzu kullananların çeşitli basit önlemlerle bu tür olumsuz durumları yaşamayabileceğine dikkat çekilerek, havuzda su yutmamanın, suya girerken burnu tutmanın ve ıslak mayo ile oturmamanın alınabilecek basit önlemler olduğuna dikkat çekildi. Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların ise havuzlara gönderilmemesi gerektiğinin altı çizildi.

İşte diğer dikkat çeken havuz önlemleri:

Havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girilmemeli
Ayaklar, antiseptik suya batırılarak dezenfekte edilmeli
Havuz ve deniz suyu mümkünse yutulmamalı (suya atlarken burun kapatılmalıdır)
Göz enfeksiyonlarını önlemek için gözlük veya maske kullanılmalı
Naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetler kullanılmamalı
Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanılmalı
Ciltte sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrası su ve sabunla temizlenmeli
Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarında mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalı.

İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34