banner32

Kaban; Hükümet tezkereyi ISID için çıkarmadı

CHP eski parti meclis üyesi ve 2009 Başakehir Belediye başkan adayı Gazeteci yazar Hüseyin Çetiner’in İstanbul Times Tv de hazırlayıp sunduğu GÜNDEM programının canlı yayın konuğu oldu. Kaban Programda 2015 de yapılacak genel seçimlerde Milletvekili adayı olacağını ilk kez GÜNDEM’de açıkladı.

Kaban; Hükümet tezkereyi ISID için çıkarmadı
 Sanayici İş adamı Mehmet Kaban “AKP” ülkeyi iyi idare edemiyor

Çetiner’in Son güncel konular,CHP kurultayı ve 2015 de yapılacak olan genel seçimleri için neler düşündüğü ile alakalı sorduğu tüm sorulara içten cevaplar verdi.

CHP neden  teskere onay vermeyip daha sonra sadece Kobane için tezkere gelirse destek vereceğini söyledi siz buna nasıl bakarsınız ?

CHP tezkere ile Suriye’nin iç işlerine karışılmasını onaylamadığı için destek vermedi.Ama dar çerçeveli olur ve sadece ISID’ın Kobane saldırısını ve muhtemel katliamını önlemek için çıkarılacak olan teskere destek olabileceğini söylemesi gayet makul ve mantıklıdır.Başı sonu belli olmayan bir tezkereye CHP’nin onay vermesi doğru olmazdı ve CHP’de doğru olanı yaparak hükümetin ülkeyi felakete sürükleyeceği bir tezkereye onay vermeyerek üzerine düşeni yaptı. Hükümet tezkereyi ISID ile mücadele için değil Şam hükümetini yıkmak için çıkardı. CHP’nin ilk genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Yurtta Sulh Cihanda sulh sözü bizim parti için geçerli bir durumdur.

2009 Belediye seçimlerinde Başakşehir ‘de iyi bir sonuç almıştınız bununla ilgili neler söylemek istersiniz

29 Mart 2009’da Başakşehir’de Belediye başkanı adayı olduğum zaman o zaman CHP de Bahçeşehir Belde Belediye başkanlığı yapan Kemal Aydın ve ekibi bana biz burada anket yaptık. CHP ‘nin % 13 oyu var sende aday olma demişlerdi. Ben aday oldum ve arkadaşlarımla samimi bir şekilde çalıştım. Biz % 32. ,AKP adayı ise % 39 Oy almıştı. Eğer o zaman Belde belediye bakanımız bizimle çalışsaydı ve destek verseydi aradaki % 7 lik oyu yani 7 bin oy farkını çok rahat kapatabilirdik. Çünkü bizim 3.500 daha fazla oy alsaydık AKP ile eşit oya sahip olacaktık. Mevcut başkan Kemal Aydın bize destek verseydi veya hiçbir şey konuşmasaydı daha güzel bir sonuç aldırdık dedi.

İstanbul’un bir çok ilçesinde son dönemlerde HDP’ nin isteği üzerine ülkemizin  bir çok şehrinde kaos ve kargaşa oldu sizce burada hükümet mi HDP mi suçlu ?

Kobani hemen Şanlıurfa ‘nın Suruç ilçesi Mürşitpınar sınır kapısına komşu. Burada insanlar birbirleri ile akraba. Akrabalarının ISID tarafından katledileceğini düşünen Kürt kardeşlerimiz aşırı bir eylem yaptılar. Kim olursa olsun kesinlikle  milli servete zarar vermemeli.Yakılan otobüsler,okullar ve belediye binaları bu milletin paraları ile yapılıyor. Hiç kimsenin  milletin malını tahrip edip  huzuru bozmaya hakkı yok.Haksızlık ve terör kimden gelirse gelsin ben hepsine karşıyım.HDP yöneticileri  de okul ,bina ve otobüs yakılmasını tasvip etmedi ama sonuçta yaşananlardan onların payı olmadığını kimse söyleyemez. Terör kimden gelirse gelsin ben her türlüsüne karşıyım 

CHP kısa süre önce bir kurultay yaptı bu kurultay 2015 seçimlerine  nasıl yansıyacak

İktidar partisi veya Muhalefet partisinin söylemleri halktan ayrı şekilde itibar görüyor. “AKP” yi suçlamak ve eleştirmek yürek ister. Çünkü iktidar oldukları için vatandaş kendi menfaatleri zedelenebilir düşüncesi ile iktidar hakkında rahat konuşamıyorlar ama iş ana muhalefet  partisi olan CHP ye gelince herkes en sert sözleri söylüyor. Hatta bazen bizi eleştirmeleri kendilerine ekonomik rant olarak da dönebiliyor dedi.CHP üst yönetimi ile sürekli yakın temas içindeyim. CHP güzel işler yapıyor ama biz uzun süreden beri iktidar olmadığımız için halkın bizi suçlaması daha kolay ama biz en yakın zanda tek başımıza iktidar olacağız.

Ak Parti 17 Aralık 2013 de algıyı iyi yönetti.Rüşvet olayına  karışan bakanları değil bu durumu orta çıkaran polisleri suçladı

CHP ile AKP arasında fark var.1989 da İSKİ’de komisyon alınma işine bulaşan müdür Ergun Göknel’ i İBB başkanı Nurettin Sözen kendisi suç duyurusunda bulundu.  Oysa 17 Aralık  2013’de 4 bakanın katıldığı rüşvet ve yolsuzluk olayı için AKP bedel ödemedi. Burada kim suçlu ben de bir şey diyemem. Ama yaşanan olaylara baktığınız zaman işin kahramanı 4 bakan oluşturulan algıda sanki ak kaşık buna karşın polis işini yaptığı için suçlu muamelesi görüyor dedi. Ben ayakkabıcıyım milyonlarca doların ayakkabı kutusu içinde saklanması olayından sonra kutu fiyatları arttı. Bir çok müşterimiz de ayakkabı alırken  kutusunu almayıp bunu parası çok olanlara verin diyerek yaşanan olaya karşı tepkilerini ortaya koysalar da AKP’ nin medya üzerinde oluşturduğu baskıdan dolayı bu büyük yolsuzlukların üzerine fazla gidilemedi.

CHP de ilçe,il kongreleri ve 9 ay sonra ülkemizde genel seçime gideceğiz siz gelecek sürede nerede görev talep edeceksiniz acaba ?

Kısmet olursa 2015 yılında yapılacak olan genel seçimde Millet vekili adayı olmayı dilerim. Partimizin üst yönetimi uygun bulursa bu seferde burada halkımıza hizmet etmeyi düşünürüm dedi.

Can güvenliğiniz olmayan bir ülkede zengin olmayı mı yoksa paranızın olamadığı ama insan haklarına saygılı ve güvenli bir ülkede mi yaşamak istersiniz ?

Sayın Çetiner şu an Irak ve Suriye de hanlarım hamamlarım param ve imkanımın olması çok anlamlı değil. Çünkü Can güvenliğinizin tehlikede olduğu bir yerde para size mutluluk değil sıkıntı verir. Bundan dolayı benim bütün felsefem çocuklarıma ve torunlarıma mal mülk değil sağlıklı bir ülke bırakmak üzerinedir. Zaten insan haklarına saygılı bir ülkede devlet bireylerin insanca yaşaması adına gerekli önlemleri alıyor.

Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34