banner29

Rumeli ve Trakya Hıdırellezi Şamlar’da kutladı

Yıllardır Ahırkapı’da yapılan ve İstanbul ile özdeşleşmiş Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri bu sene 450 yıllık tarihe sahip Şamlar Köyü’ne taşındı. Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan Rumeli ve Trakyalılarında büyük ilgi gösterdiği kutlama renkli görüntülere sahne oldu.

Rumeli ve Trakya Hıdırellezi Şamlar’da kutladı
 Başakşehir Belediyesi tarafından desteklenen ‘Şamlar Köyü Hıdrellez Şenlikleri’ Şamlar Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlendi. Bu sene üçüncüsü düzenlenen etkinliğe; Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri, Mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

‘Hıdırellez’in bereketini, coşkusunu paylaştık’


Hızır ve İlyas Aleyhisselam’ın yeryüzünde buluştukları gün kabul edilen, aynı zamanda da doğanın uyanışını temsil eden Hıdırellez’i kutlamak için düzenlenen şenlik, Şamlar Köyü Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Bilal Küçükkara’nın selamlama konuşması ile başladı. Küçükkara: “2010 yılında kurduğumuz Başakşehir Şamlar Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneğimizin geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 3. düzenlediği Hıdrellez şenliklerimiz, köyümüzde 450 yıldır bireysel olarak kutlanıyordu.  Dernek olarak yeşil dokusu ile baharın en güzel hissedildiği mekanlardan olan Şamlar’da düzenlediğimiz bu şenlikle Hıdırellez coşkusunu, bereketini tüm Trakya ile paylaşmak istedik. Derneğimizin tabela derneği olmadığını göstermek ve gerçekten köyümüze faydalı bir kuruluş olması için tüm mesaimizi derneğimiz için harcadık ve harcamaya da devam edeceğiz. Şenliğimizde desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olmak üzere sanatçılarımıza, dernek üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu coşkunun önümüzdeki senelerde katlanarak büyümesini temenni ediyorum.”dedi.

 

Birbirinden renkli görüntülere sahne olan şenlikte, Hıdırellez ateşi yakılarak üzerinden atlandı.

 

Şamlar Köy Meydanı’nda düzenlenen programda, Trakya yöresi müziğinin güçlü isimlerinden Rumeli Ekrem’de sahne aldı.  Rumeli Ekrem’in hareketli parçaları ile halaylar çeken katılımcılar, Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri ile özdeşleşen Ahırkapı Roman Orkestrasının müzikleri doyasıya eğlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34